Ćwiczenia rozciągające są ważnym aspektem każdego treningu. Jednak często są pomijane przez wielu sportowców lub wykonywane z nienależytą starannością. Zazwyczaj jest to spowodowane zmęczeniem po właściwych ćwiczeniach. Niemniej rozciąganie ma ważne znaczenie w kontekście zapobiegania wystąpienia kontuzji pleców czy nóg. Należy pamiętać o wdrożeniu odpowiednich ćwiczeń rozciągających w harmonogram treningowy.

Ćwiczenia rozciągające czy stretching?

Stretching z języka angielskiego oznacza rozciąganie. Obie te nazwy w naszym narodowym języku stosowane są zamiennie i nie różnią się semantycznie od siebie. Nie ma więc określonych zasad co do ich użytkowania. Warto jedynie pamiętać o poprawnym nazewnictwie i znaczeniu. Niektórzy sportowcy używają też nazwy ćwiczenia rozciągające. Wszystkie te formy uznawane są poprawne i powszechnie używane przez sportowców oraz specjalistów w danej dziedzinie.

Czym jest stretching?

Stretching to zestaw ćwiczeń rozciągających, które stosuje się zarówno w ramach rozgrzewki, jak i na zakończenie treningu. To jeden z najprostszych sposobów na utrzymanie poszczególnych partii mięśni w dobrym stanie oraz zwiększenie ich elastyczności. Korzystają z niego nie tylko sportowcy, ale również osoby, którym zależy na polepszeniu stanu zdrowia i wzmocnieniu ciała. Rozciąganie jest traktowane także jako jeden z elementów procesu rehabilitacji po poważniejszym urazie. Ponadto bardzo korzystnie wpływa na nasz kręgosłup. Regularne wykonywanie stretchingu skutecznie redukuje ryzyko wystąpienia urazów. Ćwiczenia rozciągające zapobiegają pogłębianiu się dysharmonii rozwoju poszczególnych grup mięśniowych, które mogą tworzyć się w trakcie treningów siłowych czy asymetrycznych.

Zalety rozciągania
Fot. Pexels.com

Rodzaje stretchingu

Ćwiczenia rozciągające dzielą się na statyczne i dynamiczne pozycje. Różnią się między sobą zakresem ruchu i czasem potrzebnym na ich wykonanie. Stretching dynamiczny polega na wykonywaniu kontrolowanych ruchów w pełnym zakresie ruchomości stawów, aż do uzyskania maksymalnego efektu. Wykorzystywany jest głównie jako forma rozgrzewki, która pozwala w krótkim czasie na rozgrzanie poszczególnych partii mięśni. Natomiast stretching statyczny wykonuje się częściej po treningu. Obejmuje ćwiczenia, podczas których wstrzymujemy ruch na określony czas, tak, aby zwiększyć wytrzymałość i elastyczność naszego ciała.

Zalety rozciągania

Ćwiczenia rozciągające mają wiele zalet. Przede wszystkim nie wymagają stosowania dodatkowych przyrządów w ramach treningu. Wystarczy odrobina wolnej przestrzeni i trochę czasu. Inną zaletą jest poziom wykonywanych ruchów. Nie wymagają one większego doświadczenia i umiejętności, aby można było je wdrożyć od razu do harmonogramu treningowego. Stretching jest świetnym sposobem na utrzymanie całego ciała w dobrej formie. Regularnie stosowany jako aspekt każdego treningu polepsza elastyczność i wytrzymałość mięśni. Rozciąganie zwiększa również zakres ruchu, niwelując jednocześnie napięcia gromadzące się w poszczególnych partiach ciała. Dodatkowo, dzięki systematycznie wykonywanym ćwiczeniom rozciągającym polepsza się ogólna koordynacja ruchowa całego organizmu, poprzez zwiększenie ruchomości stawów. Co więcej, stretching w połączeniu z ćwiczeniami oddechowymi, skutecznie obniża poziom stresu oraz poprawia krążenie, co łagodzi odczucia zakwasów.

Zalety rozciągania
Fot. Pexels.com

O czym należy pamiętać podczas stretchingu?

Przed rozpoczęciem stretchingu należy zorganizować sobie przestrzeń do wykonywania ćwiczeń. Nie musi być to specjalne pomieszczenie przeznaczone do prowadzenia zajęć fitness, wystarczy w zupełności kawałek miejsca w zaciszu domowym. Ćwiczenia rozciągające wymagają również czasu. Niedbale, zrobiony w pośpiechu trening nie przyniesie pożądanych rezultatów. Każdy ruch musi być przez nas kontrolowany, dlatego należy go wykonywać powoli i dokładnie. Podczas rozciągania należy również zachować ostrożność. Zbyt mocne i gwałtowne ruchy mogą wyrządzić szkodę, a wtedy łatwo o niepotrzebną kontuzję czy naciągnięcie mięśnia. Rozciąganie należy traktować jako ważny aspekt treningu, który ma nam pomóc wzmocnić poszczególne partie ciała, zwiększając przy tym ich elastyczność i gibkość.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here