Łupież jest jednym z najczęstszych schorzeń skóry głowy, który dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Nieleczony, z czasem staje się uciążliwym problemem. Na rynku kosmetycznym, istnieje wiele preparatów przeznaczonych do skutecznej walki z tego rodzaju dolegliwością. Prymat wśród środków leczniczych wiodą szampony przeciwłupieżowe. Pomocne bywają także sposoby domowe, wykorzystujące naturalne składniki. Poznaj sposoby radzenia sobie z łupieżem.

Czym jest łupież?

Łupież jest pochodną gromadzącego się na skórze głowy grzyba. Pojawia się jako zrogowaciały naskórek w postaci białych łusek, wywołujących uporczywe i nieprzyjemne swędzenie. Jego chorobowe namnażanie może wystąpić podczas osłabienia organizmu, przegrzania skóry głowy lub pod wpływem zmian hormonalnych, które prowadzą do powstania stanów zapalnych. Łupież najczęściej występuje u mężczyzn, aczkolwiek w sporej części dotyczy również kobiet zwłaszcza w okresie menopauzy. Można go zdiagnozować również u nastolatków w okresie dojrzewania. Natomiast niezwykle rzadko pojawia się u dzieci. Łupież nie ma wpływu na ilość wypadających włosów. Nie osłabia również ich warstwy korowej, która odpowiada za naturalny kolor owłosienia u człowieka.

Szampon przeciwłupieżowy
Fot. Unsplash.com

Ważna jest częsta higiena

Łupież ma tendencję do szybkiego namnażania się. W celu jego redukcji ważna jest odpowiednio częsta higiena włosów. W tym celu skuteczne bywają szampony przeciwłupieżowe oraz inne preparaty stosowane w medycynie naturalnej. Regularne mycie głowy zmniejsza ryzyko przetłuszczenia skóry, co z kolei wpływa na zahamowanie rozwoju schorzenia. Łupież mniej nasila się w okresie letnim, ponieważ odsłonięta powierzchnia głowy zostaje poddana wpływom promieniowania UV, które ma działanie przeciwzapalne.

Rodzaje łupieżu

Wyróżnia się dwa rodzaje schorzenia. Pierwszy z nich to łupież suchy, występuje jako następstwo długotrwałego stanu zapalnego jako skutek namnażania się łusek na skórze głowy. Inną jego przyczyną jest niedokładna higiena włosów lub stosowanie preparatów, które mają tendencje do podrażnień. Drugim rodzajem jest łupież tłusty, który przykleja się do powierzchni owłosienia. Powstaje poprzez nadmierną produkcję łoju, przez co łuski przybierają żółtą, oleistą barwę. W tym przypadku mogą występować częste stany zapalne oraz uporczywe swędzenia głowy. W kontekście leczenia schorzenia szampon przeciwłupieżowy powinien być dostosowany do zdiagnozowanego rodzaju zrogowaciałego naskórka.

Sposoby radzenia sobie z łupieżem

Łupież, mimo braku identyfikacji wszystkich jego przyczyn, jest schorzeniem, którego dolegliwości można skutecznie złagodzić. Ważne też są działania profilaktyczne, takie jak dbanie o higienę głowy, zdrowe odżywianie, mniejsze spożywanie alkoholu, radzenie sobie ze stresem czy ograniczenie używania kosmetyków do włosów typu lakier. Sposoby radzenia sobie z łupieżem sprowadzają się do korzystania głównie z preparatów kosmetycznych, dostępnych w drogeriach czy aptekach. Najczęstszą metodą jest szampon przeciwłupieżowy, którego znajdziemy w sporej ilości.

Szampon przeciwłupieżowy
Fot. Unsplash.com

Szampon przeciwłupieżowy

Szampon przeciwłupieżowy to preparat bogaty w składniki mineralne, które mają pomóc w skutecznej redukcji namnażania się łusek na powierzchni skóry włosów. Musi być on dostosowany do rodzaju występującego schorzenia. W przypadku suchej postaci naskórka wystarczy szampon przeciwłupieżowy bez zbędnych dodatków. Natomiast gdy dochodzi do stłuszczenia skóry głowy i przylegania łusek do powierzchni włosów preparat powinien być bogaty w składniki, takie jak: cynk, selen czy priokton olaminy. Ten ostatni związek chemiczny ma właściwości przeciwgrzybiczne. W terapii schorzenia ważna jest także częstotliwość stosowania środków. W ramach leczenia powinno się myć głowę co najmniej 3 razy w tygodniu. Natomiast po zakończeniu kuracji, warto stosować preparat profilaktyczne od 1 do 2 razy. Łupież można również zwalczać, wykorzystując domowe sposoby.

Domowe sposoby

Łupież nie jest dolegliwością, na którą nie ma skutecznego sposobu. Pomocne w walce z nieprzyjemnym schorzeniem są też produkty wykorzystywane często w medycynie naturalnej. Zadziwiająco kojąco w przypadku stanu zapalnego skóry głowy działa napar z tymianku, który ma działanie grzybobójcze. Również wcieranie w powierzchnię głowy soku z cytryny, może zredukować uporczywe swędzenie. Dobry na łupież suchy bywa także maseczka z oliwy z oliwek, która natłuszcza skórę, co powoduje stopniowe niwelowanie łusek. Również peeling do skóry głowy stworzony na bazie aloesu lub glinki, który skutecznie usuwa martwy naskórek. Wszystkie te zabiegi powinny trwać od kilku do kilkunastu minut. Po ich ukończeniu należy dokładnie spłukać głowę, a następnie umyć ją łagodnym szamponem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here