Odkładanie wielu rzeczy na później jest zmorą wielu ludzi. Jak pokazują badania, co najmniej 1/3 populacji uważa, że prokrastynacja staje się coraz częstszym problemem. Niewykonywanie obowiązków, nieterminowość czy niedbale zrobione zadanie – to tylko niektóre jej przejawy. Regularne odraczanie w czasie realizacji obowiązków może przybrać nałogowy charakter. Wówczas nie jest tak łatwo pozbyć się złych nawyków. Jak sobie z nią radzić? Odpowiedź znajdziecie w tym artykule!

Czym jest prokrastynacja?

Najprościej mówiąc, prokrastynacja to celowe odkładanie zrobienia określonych rzeczy na później. Często, postępując w ten sposób, podświadomie unikamy konfrontacji z niekomfortowymi dla nas sytuacjami lub podejmowaniem trudnych decyzji. Prokrastynacja może być także związana z lękiem przed porażką i innymi, destrukcyjnymi odczuciami. Błędem jest łączenie odkładania wszystkiego na później z cechami osobowości. Owszem, są osoby, które mają porywczy temperament, ale ma to niewiele wspólnego z brakiem konsekwencji i terminowości. Prokrastynacja to zły nawyk, taki jak każdy inny, nad którym można pracować.

Skutki prokrastynacji

Prokrastynacja może być bardzo brzemienna w skutkach. Odkładanie rzeczy na później skutkuje niedokładnym wykonaniem określonej czynności lub całkowitym jej zaniechaniu z powodu braku wystarczającej ilości czasu. Ponadto wpływa na nasze zdolności organizacyjne, które jak wiemy, są bardzo ważne w codziennym życiu. Prokrastynacja również źle wpływa na naszą motywację do działania. Niepowodzenie w danej dziedzinie potęguje naszą frustrację, przez co zniechęcamy się do dalszych czynności. Następuje więc mechanizm błędnego koła, z którego wraz z upływem czasu, coraz trudniej jest wyjść.

Skutki prokrastynacji
Fot. Pexels.com

Zmiana nastawienia

Jedną z metod dotyczącą tego, jak radzić sobie z prokrastynacją, jest zmiana nastawienia. Odpowiednie podejście do nowej, nieznanej sytuacji czy wyzwania jest kluczem do osiągnięcia sukcesu. Będąc negatywnie nastawionym do zadania wymagającego od nas maksymalnego skupienia i wytrwałości, najprawdopodobniej polegniemy już na samym początku. Natomiast, gdy staramy się myśleć pozytywnie, napotkane po drodze trudności nie wydają się tak duże, jak na starcie. To prokrastynacja sprawia, że podchodzimy do wykonania określonej czynności niechętnie. Warto więc zacząć rozwiązywanie danego problemu od pozytywnego myślenia!

Ułóż sobie plan działania

Planowanie jest procesem, bez którego część osób nie wyobraża sobie funkcjonowania w różnych obszarach. Prokrastynacja powoduje, że dana sytuacja na starcie nas przeraża. Wówczas warto zaplanować sobie pewne działania, wyznaczyć datę realizacji poszczególnych zadań, która będzie dodatkowo motorem napędowym naszych czynności. Konsekwentne planowanie czynności sprawia, że odkładanie rzeczy na później przestaje być stopniowo problemem, a przy tym my sami ulepszamy nasze zdolności organizacyjne.

Skutki prokrastynacji
Fot. Pexels.com

Rozbij zadanie na czynniki pierwsze

Jeżeli napotkany problem jest złożony, to warto rozbić go sobie na czynniki pierwsze i dokładnie przeanalizować każdy jego element. Metoda małych kroczków wydaje się tutaj bardzo pomocna. Pozwala ona przyjrzeć się poszczególnym aspektom sytuacji oraz skutecznie pokonywać napotkane problemy. Stosując tę metodę, można dojść do wniosku, że odkładanie rzeczy na później nie ma większego sensu, jeśli można wszystko rzetelnie przeanalizować i stworzyć optymalny plan działania.

Skup się na określonym zadaniu

Prokrastynacja może stanowić dla nas dobrą wymówkę, żeby czegoś nie robić. Stosowanie jej jako zasłony dymnej w celu ukrycia prawdziwych problemów może prowadzić popadnięcia w bezradność i patologiczne kłamstwo. Przed rozpoczęciem realizacji określonego zadania należy uporządkować swoją przestrzeń do pracy. Najlepiej jest wyłączyć wszelkie urządzenia, typu: telewizor, telefon, radio, które mogą skutecznie rozpraszać naszą uwagę. Maksymalne skupienie się i zaangażowanie w wykonywanie określonej czynności pokazuje, jak radzić sobie z prokrastynacją w sposób skuteczny i miarodajny.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here