Węgiel aktywny znajdziemy obecnie w każdej aptece w przystępnej cenie. Jest to skuteczny oraz bezpieczny środek w walce z różnymi dolegliwościami. Z powodzeniem stosowany jest w medycynie w różnych obszarach. Lekarze często zalecają węgiel aktywny pacjentom na problemy z trawieniem czy dermatologiczne. Ma on niesamowite właściwości lecznicze, dzięki którym możemy zachować nasze ciało w lepszym zdrowiu. Warto rozważyć jego stosowanie w codziennych zabiegach pielęgnacyjnych czy medycznych.

Czym jest węgiel aktywny?

Węgiel aktywny jest substancją wytwarzaną głównie z drewna lub każdego, innego materiału zawierającego jego pierwiastek, w trakcie aktywacji fizycznej, czyli dwuetapowego procesu, w którym najpierw dochodzi do karbonizacji surowca organicznego, a następnie częściowego zagazowania przy użyciu pary wodnej lub dwutlenku węgla. Odznacza się dużą zdolnością do adsorpcji, która polega na swobodnym łączeniu się z innym substancjami. Węgiel aktywny znajdziemy praktycznie w każdej aptece w postaci tabletek lub kapsułek w wyjątkowo niskiej cenie, co przekłada się na niewielki koszt innych preparatów, które go zawierają.

Czym jest węgiel aktywny?
Fot. Unsplash.com

Jakie produkty zawierają węgiel aktywny?

Jak już wyżej wspomniano, węgiel aktywny znajdziemy w aptekach w postaci tabletek lub kapsułek. Ze względu na jego właściwości oczyszczające z toksyn można również spotkać go jako składnik w produktach przeznaczonych do pielęgnacji ciała. Substancja ta z powodzeniem wykorzystywana jest w kosmetologii. Na bazie tego pierwiastka wytwarzane są szampony, mydła, żele, maseczki oczyszczające, peelingi czy pasty do zębów. Węgiel aktywny stosowany jest również w produkcji maseczek ochronnych, filtrów powietrza i wody czy cukru w czystej postaci. Jego szerokie zastosowanie w różnych obszarach świadczy o jego przydatności i skuteczności. Właściwości lecznicze węgla aktywnego są doceniane w medycynie przez wielu lekarzy i specjalistów w danej dziedzinie.

Właściwości lecznicze

Węgiel aktywny jest znany głównie ze swych właściwości leczniczych. Zalecany jest osobom cierpiącym na biegunkę, zaparcia czy inne dolegliwości związane z układem pokarmowym. Bywa również skuteczny w przypadku zatruć, dzięki symbiotycznym zdolnościom, polegającymi na umiejętności wiązania się z innymi substancjami. Właściwości lecznicze węgla aktywnego potrafią skutecznie wchłaniać bakterie w organizmie, a następnie wydalać je z niego. Dzieje się tak poprzez zdolności adsorpcji. Węgiel aktywny pokrywa błonę śluzową przewodu pokarmowego warstwą ochronną. Okazuje się także przydatny w przypadku zatruć różnego rodzaju substancjami chemicznymi. Z uwagi na wydalanie z organizmu wraz z kałem uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych preparatów leczniczych. Można go stosować również jako środek przyspieszający gojenie ran lub śladów pozostawionych po ukąszeniach owadów. Właściwości lecznicze węgla aktywnego będą działały, o ile będzie on stosowany zgodnie z zaleceniami lekarskimi dotyczącymi odpowiedniej dawki. Z reguły przyjmuje się, że dawkowanie zależy od rodzaju dolegliwości i osoby. Inne dawki przewiduje się dla dorosłych i dzieci. W przypadku pociech od 1 do 12 lat cierpiących na biegunkę optymalna ilość tabletek mieści się w przedziale od 4 do 6 na dobę. Większe dawki mogą zaszkodzić dziecku.

Czym jest węgiel aktywny?
Fot. Unsplash.com

Przeciwwskazania

Właściwości lecznicze węgla aktywnego pomagają w profilaktyce wielu dolegliwości związanych z układem pokarmowym. Jednak przed rozpoczęciem jego zażywania warto skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia potencjalnych przeciwwskazań. Węgiel aktywny nie jest zalecany w przypadku silnej niedrożności przewodu pokarmowego, wymiotów czy problemów z jelitami. Nie należy go również mieszać z innymi preparatami i lekami ze względu na jego zdolności do adsorpcji. Ponadto zaleca się ograniczenie jego stosowania w przypadku kobiet w ciąży. To samo dotyczy niemowląt do 12 miesiąca życia w kontekście zaparć. Przed stosowaniem substancji należy wykluczyć wszelkie przeciwwskazania, aby przynosiła ona pożądane efekty lecznicze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here