Aneks kuchenny, zazwyczaj połączony z otwartym salonem, to nowoczesne rozwiązanie, które można spotkać zwłaszcza w nowych budownictwach. Tego typu opcja jest dobrym pomysłem w przypadku ograniczonego metrażu, czyli dostępnej wolnej przestrzeni przeznaczonej do aranżacji kuchni. Odpowiednie urządzenie tego miejsca jest niezmiernie ważne i stanowi nie lada wyzwanie dla domowników. Przedstawiamy praktyczne wskazówki i pomysły na stylowe oraz ekonomiczne stworzenie aneksu kuchennego.

Salon z aneksem kuchennym – połączenie nowoczesności i funkcjonalności

Salon z aneksem kuchennym to połączenie nowoczesności, elegancji oraz funkcjonalności. Spotykana coraz częściej konfiguracja świetnie sprawdza się w nowych, developerskich budynkach, w których pomieszczenia mają znacznie mniejszy metraż oraz w niewielkich kawalerkach. Aneks kuchenny potrzebuje zdecydowanie mniej miejsca, przez co jest zdecydowanie łatwiejszym aspektem podczas aranżacji kuchni. Dzięki tym cechom salon z aneksem kuchennym staje się otwartą przestrzenią dla wszystkich domowników. Można go wówczas potraktować jako strefę rodzinną, w której wspólnie spędza się czas podczas różnego rodzaju uroczystości czy na przygotowywaniu posiłków. Aneks kuchenny, aby spełniał swoje funkcje, musi być odpowiednio urządzony, a każdy metr wolnej przestrzeni w 100 % wykorzystany. Przedstawiamy kilka rozwiązań i praktycznych wskazówek, które dotyczą tego, jak urządzić aneks kuchenny, aby stał się funkcjonalnym pomieszczeniem w mieszkaniu. Mogą być one punktem wyjściowym dla własnych kreacji.

salon z aneksem kuchennym
Fot. Pexels.com

Postaw na kameralne meble kuchenne

Aneks kuchenny stanowi wydzieloną część z otwartego salonu, która służy jako miejsce do przygotowywania posiłków oraz spotkań towarzyskich przy kawie czy lampce wina. Zazwyczaj wygospodarowana przestrzeń jest nie większa od 1/3 wielkości pokoju dziennego, co staje się niekiedy problematyczne w trakcie aranżacji kuchni. Urządzając salon z aneksem kuchennym, dobrym rozwiązaniem jest postawienie na kameralne meble kuchenne, które będą jednocześnie funkcjonalne i stylowe. Skutecznym pomysłem w tym wypadku jest zakup zestawu mebli lub zamówienie ich na wymiar, co daje gwarancje dobrze zagospodarowanej przestrzeni.

Rozkład mebli i sprzętu AGD

Ważna część procesu aranżacji kuchni. Aneks kuchenny zmusza do skrupulatnego planowania rozmieszczenia poszczególnych mebli oraz sprzętu gospodarstwa domowego w taki sposób, aby przyrządzanie w niej posiłków było komfortowe, bezpieczne i przyjemne. W wielu mieszkaniach tego typu można spotkać się z zabudową, która pozwala na zaoszczędzenie miejsca na wolnostojące meble. Warto też pamiętać o tym, aby zamontować okap, który podczas gotowania skutecznie utylizuje opary mogące negatywnie wpływać na zdrowie i ogólne samopoczucie niektórych domowników. Aranżując salon z aneksem kuchennym, trzeba również wziąć pod uwagę odpowiednie ułożenie mebli kuchennych i sprzętów AGD. W tym wypadku najczęstszym rozwiązaniem jest rozmieszczeni ich na długości jednej ściany. Wówczas można zaoszczędzić sporo miejsca na swobodne poruszanie się w trakcie robienia obiadu.

salon z aneksem kuchennym
Fot. Pexels.com

Wyspa z szafek kuchennych

Salon z aneksem kuchennym aktywizuje do poszukiwania innowacyjnych oraz niecodziennych pomysłów na kreację wnętrza. Wyspa z szafek kuchennych to autonomiczne, bardzo pożyteczne rozwiązanie, które pozwala na większe pole manewru. Decydując się na taką opcję podczas aranżacji kuchni, zyskuje się sporo miejsca przy ścianach. W takim układzie Wyspa z szafek kuchennych może służyć za wiele rzeczy. Przede wszystkim jako miejsce do przygotowywania posiłków, czyli krojenia, obierania czy nalewania. Poza tym subtelnie wyznacza granicę pomiędzy miejscem do przeprowadzania eksperymentów kulinarnych a całą resztą. Ponadto bywa również praktyczne podczas imprez domowych w ramach degustacji przekąsek czy wznoszenia toastów.

Szafki wiszące jako dodatkowe miejsce na sprzęt

Decydując się na aneks kuchenny, trzeba wziąć pod uwagę ilość zakupionych akcesoriów do gotowania, takich jak: garnki, patelnie, sztućce czy talerze. Znalezienie dla nich miejsca w aranżacji małej kuchni nie zawsze jest w pełni możliwe. O ile w przypadku łyżek, widelców czy noży nie ma większego problemu i spokojnie można składować je w szufladzie, o tyle z pozostałymi sprzętami może być dylemat. Dlatego zastanawiając się, jak urządzić salon z aneksem kuchennym, warto postawić na szafki wiszące, które będą służyć za dodatkową przechowalnię niezbędnych do gotowania i konsumpcji posiłków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here