Śnieżnobiałe zęby są utrapieniem wielu osób. Zazwyczaj złe nawyki żywieniowe, nadmiar kofeiny i niedobór witamin są przyczynami ich żółknięcia i tworzenia się próchnicy. Żółte uzębienie może być kompleksem, przez który nie czujemy się komfortowo i pewnie w kontaktach społecznych. Warto zadbać o zdrowie jamy ustnej, gdyż jest to także ważny aspekt ogólnego samopoczucia. Poznaj skuteczne sposoby na wybielenie uzębienia.

Warto dbać o zęby od dziecka

Dbanie o zdrowe i białe zęby jest ważne dla kondycji całej jamy ustnej. Rodzice od momentu pojawienia się pierwszego dziecka starają się od samego początku wpoić mu dobre nawyki. Wybielanie zębów od najmłodszych lat poprzez systematyczne ich szczotkowanie przy użyciu odpowiedniej pasty ma działanie profilaktyczne i zapobiega powstawaniu wielu chorób, w tym próchnicy i stanów zapalnych. Wraz z naturalnym procesem starzenia się organizmu uzębienie staje się słabsze i matowe. Dlatego ważna jest nauka zdrowych nawyków od dziecka, dzięki czemu można zapobiec wczesnemu ich wypadaniu w okresie później starości. Ponadto, ucząc dziecka dbania o skuteczne wybielanie zębów poprzez codzienną higienę jamy ustnej, dzięki temu można zbudować poczucie własnej wartości i pewności siebie, unikając tym samym wystąpienia kompleksów na tle niezdrowego uzębienia.

Jak dbać o zdrowe i białe zęby?
Fot. Unsplash.com

Jak dbać o zdrowe i białe zęby?

Sposoby wybielania zębów pozwalają na zachowanie uzębienia w dobrym stanie, pomagają w walce z próchnicą oraz łagodzą stany zapalne. Jednak żadne metody nie będą skuteczne bez codziennej rutyny. Ważna w tym procesie jest nauka zdrowych nawyków systematycznej higieny jamy ustnej. Aby zachować białe zęby, warto:

  • Dokładnie szczotkować jamę ustną po każdym posiłku;
  • Ograniczyć ilość słodyczy;
  • Zdrowo się odżywiać;
  • Unikać szkodliwych czynników, powodujących przebarwienia i próchnicę;
  • Zmniejszyć palenie papierosów lub całkowicie porzucić;
  • Regularnie chodzić do dentysty w celu diagnozy stanu całego uzębienia.

Pasty wybielające

Popularne na rynku kosmetycznym są pasty wybielające. Tego typu produkty zawierają aktywne substancje, takie jak: nadtlenek wodoru czy wodorowęglan sodu, które pomagają w usuwaniu osadu gromadzącego się na szkliwie zębów. W każdej aptece i drogerii znajdziemy również specyfik stworzony na bazie węgla aktywnego, dzięki któremu wybielanie zębów stanie się skuteczniejsze. Węgiel aktywny od wielu lat z powodzeniem stosowany jest w medycynie naturalnej przy leczeniu różnych dolegliwości. Sposoby wybielania zębów przy użyciu past wybielających nie są drogie, co znacząco nie obciąża budżetu. Średni koszt produktu wynosi w granicach 40 złotych.

Jak dbać o zdrowe i białe zęby?
Fot. Pexels.com

Nakładki zębowe

Innym sposobem na wybielanie zębów są często polecane przez dentystów i stomatologów nakładki zębowe. Wykonuje się je w gabinecie protetycznym według odlewu kształtu uzębienia. Następnie stomatolog pomaga w aplikowaniu urządzenia. Lekarz dobiera odpowiedni żel o określonych właściwościach leczniczych i natężeniu. Środek aplikuje się na przyrząd, który zakłada się na zęby. Z kolei wybielanie zębów przeprowadza się osobiście w domu. Nie potrzebna jest do tego pomoc specjalisty. Nakładki zębowe należy nosić 2 razy dziennie przez co najmniej 2 godziny lub zakładać na noc na 4 godziny. Sposoby wybielania zębów przy użyciu tego przyrządu są niestety dość kosztowne. Średni koszt zabiegu, który trwa łącznie 4 tygodnie, wynosi od 500 do 1000 złotych. Jednak warto rozważyć zainwestowanie trochę więcej pieniędzy, żeby móc cieszyć się z białych i zdrowych zębów.

Domowe sposoby wybielania zębów

Sposoby wybielania zębów nie zawsze muszą być drogie i obciążać budżetu. Istnieją również domowe metody na zdrowe i białe zęby. Wiele naturalnych produktów codziennego użytku zawiera enzymy, które pomagają zachować uzębienie w dobrym stanie. Owoce, takie jak: truskawka, ananas, jabłko czy gruszka, są sprawdzonym wybielaczem zębów, ponieważ usuwają przebarwienia powstające na szkliwie. Ponadto spowalniają proces powstawania próchnicy. Również wybielanie zębów przy użyciu kurkumy w niedużej ilości okazuje się pomocne. Dzieje się tak, ponieważ ta wywodząca się z krajów azjatyckich przyprawa ma właściwości bakteriobójcze, dzięki czemu polepsza się ogólna higiena jamy ustnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here