Większość rodzin planujących budowę domu od podstaw lub przeprowadzenie remontu zaczyna od kuchni. Takie podejście jest w pełni uzasadnione. W końcu to pomieszczenie służące do zaspokojenia podstawowych, fizjologicznych potrzeb, w którym spędza się sporo czasu, przygotowując posiłki. Aranżacja kuchni wcale nie jest prostym zadaniem. W procesie jej planowania należy wziąć pod uwagę szereg różnych czynników. Jak urządzić kuchnię, aby spełniała ona swoją funkcję? Brakuje pomysłów lub inspiracji? Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą w realizacji projektu tego pomieszczenia.

Kuchnia czy aneks kuchenny?

W pierwszej kolejność warto sprecyzować jaka forma pomieszczenia będzie odpowiednia dla potrzeb wszystkich domowników. Decyzja dotyczy wyboru pomiędzy kuchnią a aneksem kuchennym. Oczywiście nie jest to zależne wyłącznie od osobistych preferencji. Dużą rolę odgrywa metraż przeznaczony na jego projektowanie. Aranżacja kuchni jako osobnego pomieszczenia ma sens, jeśli pozwala na to rozkład pokojów w całym mieszkaniu oraz dostępna, wolna przestrzeń. W mniejszych lokalach typu kawalerka, zdecydowanie lepszym pomysłem jest postawienie na funkcjonalny aneks kuchenny, który nie zabiera dużo miejsca, a będzie spełniać swoje przeznaczenie. W nowoczesnej stylizacji zazwyczaj łączy się go z otwartym salonem, który w takiej konfiguracji służy też za jadalnię.

Aneks kuchenny
Fot. Pexels.com

O czym należy pamiętać?

Aranżacja kuchni to nie lada wyzwanie. Jest ważnym etapem wykończenia mieszkania. Planując ją, warto wziąć pod uwagę poszczególne aspekty, które będą mieć wpływ na efekt finalny. W końcu zależy nam na tym, aby była ona funkcjonalna, przyjazna dla wszystkich domowników oraz odznaczała się wysokim poziomem estetyki. Poniższe, praktyczne wskazówki wspomogą proces projektowania oraz sprawią, że urządzanie kuchni stanie się cennym, artystycznym doświadczeniem.

Rozmieszczenie mebli i urządzeń AGD

Aranżacja kuchni wymaga wyobraźni przestrzennej, umiejętności analitycznych oraz kreatywności. Podczas jej realizacji należy stworzyć listę wyposażenia, które powinno się w niej znaleźć, a następnie zaplanować ich rozmieszczenie. Warto zacząć od urządzeń AGD. Na tym etapie dobrze jest określić czy część sprzętów będzie pod zabudowę, czy wolnostojących. Ma to duże znaczenie w procesie zagospodarowywania dostępnej przestrzeni. Pierwsze rozwiązanie jest zalecane w przypadku wyboru aneksu kuchennego, gdyż dzięki temu oszczędza się miejsce, które potrzebne jest na przygotowywanie posiłków. Natomiast drugie okazuje się zasadne w przypadku dużej kuchni, dzięki czemu domownicy zyskują nieskrępowany dostęp do urządzeń AGD. Kolejną rzeczą, jaką należy zaplanować, są meble kuchenne. Zazwyczaj należy uwzględnić odpowiednie rozmieszczenie stołu, krzeseł oraz szafek wiszących i stojących. Przeważnie układa się je w jednej linii, komponując z innymi urządzeniami, takimi jak płyta indukcyjna, piekarnik, zlew czy lodówka. Wówczas wszystko ma się pod ręką.

Aneks kuchenny
Fot. Pexels.com

Liczba domowników

Aranżacja kuchni powinna również uwzględniać liczbę domowników. Ważne jest, kto będzie korzystał z pomieszczenia oraz ile osób jednocześnie będzie mogło przygotowywać w tym miejscu posiłki. W tym aspekcie warto zostawić wolną przestrzeń w zależności od metrażu przeznaczonego na pomieszczenie. Duża kuchnia jest dobrym pomysłem w przypadku rodzin, w których są dzieci, gdyż w przyszłości również one będą częściej korzystać z jej walorów. Warto także pomyśleć o wszelkich zabezpieczeniach mebli, w tym szafek i szuflad, które mogą stanowić zagrożenie dla najmłodszych. Z kolei urządzanie kuchni dla bezdzietnych małżeństw nie wymaga uwzględniania tego aspektu na etapie projektowania. Co więcej, aneks kuchenny w połączeniu z otwartym salonem znajdzie tutaj wygodniejsze zastosowanie.

Metraż

Metraż ma istotne znaczenie w procesie projektowania. Jest to ilość dostępnej przestrzeni na jej urządzenie. Aranżacja kuchni na podstawie metrów kwadratowych rzutuje głównie na rodzaj pomieszczenia. Aneks kuchenny jest bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy mieszka się w niewielkim lokalu. Natomiast otwarta kuchnia znacznie lepiej sprawdza się dla rodzin z dziećmi, które mają duże mieszkanie.

Kolory ścian i mebli

Satysfakcjonująca aranżacja kuchni to nie tylko odpowiednio rozmieszczone meble kuchenne i urządzenia AGD, ale również dobór określonych kolorów wyposażenia, ścian czy sufitu. Dla domowników ważny jest również aspekt artystyczny. Jasne barwy będą dodawać kolorytu pomieszczeniu i sprawiać, że będzie ono wydawać się większe. Optyczny efekt będzie również spotęgowany poprzez odpowiednią ilość dostarczonego światła słonecznego oraz sztucznego do kuchni. Chcąc zachować konsekwencje i harmonię, również meble kuchenne powinny być w jasnych kolorach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here