Bieganie bez wątpienia jest jednym z częstych sposobów na spędzanie aktywnie wolnego czasu. W wielu krajach, w tym także w Polsce, zyskuje coraz większą popularność. Sport ten posiada szereg korzystnych właściwości dla ludzkiego organizmu, a rezultaty są już widoczne zaledwie po miesiącu regularnych treningów. Poznaj niesamowite efekty biegania!

Biegać każdy może

Mówi się, że dla chcącego nic trudnego. Sporo jest prawdy w tym, wydawałoby się na pozór, niewinnym stwierdzeniu. Bieganie dzięki prostej dynamice można zacząć uprawiać niemalże w każdym wieku. Potwierdzeniem tej tezy są badania przeprowadzone przez amerykański serwis RunRepeat.com w 2019 roku. Jak się okazuje, średni wiek biegacza wynosi 35 lat! To tylko pokazuje, że zacząć trenować można w sile wieku i fakt ten z góry nie skazuje na niepowodzenie czy mniejsze efekty treningu. Innym tego typu przykładem są znani biegacze, którzy między 40 a 50 rokiem życia osiągają niesamowite wyniki sportowe na arenie ogólnopolskiej i światowej. Tak naprawdę, aby rozpocząć, trenować i poznać właściwości biegania wystarczą: motywacja, cel, niekrępujący ruchów ubiór oraz wygodne obuwie.

Najlepsze efekty biegania w każdym wieku
Fot. Pexels.com

Dlaczego warto biegać?

To pytanie często zadawane jest sportowcom, którzy zajmują się promocją prozdrowotnego stylu życia w mediach społecznościowych i poza nimi. Powodów, dla których warto biegać, jest co niemiara, a każdy z nich jest dobry, aby opuścić fotel, odpowiednio się ubrać i wyjść zaczerpnąć powietrza. Bieganie nie tylko jest idealnym sposobem na zbudowanie kondycji, ale również pozwala na skuteczną redukcję tkanki tłuszczowej poprzez spalanie kalorii czy poprawę ogólnego samopoczucia. Dla niektórych ten rodzaj aktywności fizycznej jest również formą konstruktywnego odreagowania codziennego stresu w pracy, a dla innych hartowaniem ciała i przełamywaniem licznych barier. Właściwości biegania przekładają się również na ogólną jakość życia oraz pozwalają cieszyć się dobrym zdrowiem.

Efekty biegania widoczne już po miesiącu

Efekty biegania mogą być widoczne zaledwie po miesiącu regularnych treningów. Warunek jest jeden – należy wytrwale i konsekwentnie trenować. Regularne bieganie przynosi wiele korzyści fizycznych i psychicznych dla naszego organizmu. Pierwsze, widoczne efekty treningu mogą pojawić się już w pierwszym miesiącu od  ich rozpoczęcia, a więc, żeby nastąpiła poprawa, nie musimy na nią wyczekiwać z utęsknieniem latami.

Bieganie a zdrowie

Ważnym aspektem biegania jest jego wpływ na nasze ciało. W każdym sporcie należy bowiem zachować umiar, aby nie dochodziło do niepotrzebnych przeciążeń, które w konsekwencji mogą prowadzić do wystąpienia kontuzji. Dlatego warto zwracać uwagę na reakcję organizmu na intensywność treningów. Ważne, aby podczas biegania i po treningu obserwować, jak właściwości biegania wpływają na pracę naszego serca czy układu oddechowego.

Najlepsze efekty biegania w każdym wieku
Fot. Pexels.com

Najważniejsze właściwości biegania

Bieganie ma bardzo pozytywny wpływ na wiele aspektów naszego funkcjonowania. Nie tylko jest nieskomplikowane, ale również skuteczne w osiągnięciu upragnionych celów związanych ze zdrowiem. Poniżej przedstawiamy najważniejsze właściwości biegania.

  1. Redukcja tkanki tłuszczowej

Bieganie jest rodzajem treningu aerobowego, który polega na zwiększeniu wymiany tlenowej w organizmie. Czas potrzebny na aktywację tego procesu musi wynosić między 30 a 60 minut. Właśnie w tym czasie dochodzi do intensywnego spalania tkanki tłuszczowej, co finalnie wpływa na jej redukcje w organizmie.

  1. Poprawa wydolności

Efekty biegania przekładają się na naszą kondycję i ogólną wydolność. Dzieje się tak, dzięki temu, że właściwości biegania przekładają się na pracę naszego układu oddechowego. Mówiąc krótko, im więcej i dłużej trenujemy, tym dostarczamy do naszych komórek mięśniowych więcej tlenu, co z kolei buduje ich wytrzymałość i elastyczność.

  1. Lepsza praca serca

To jedna z największych prozdrowotnych zalet płynących z biegania. Efekty treningu wpływają w znacznym stopniu na lepszą wydajność serca, co z kolei zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby wieńcowe. Dodatkowo skutecznie obniża poziom cholesterolu we krwi. Dzięki temu nasze serce jest zdrowsze i mocniejsze.

Najlepsze efekty biegania w każdym wieku
Fot. Pexels.com
  1. Niwelowanie stresu

Właściwości biegania przekładają się również na sferę umysłową i psychiczną, nie tylko poprawiając koncentrację i pamięć, ale przede wszystkim nasze ogólne samopoczucie. Jest również skutecznym antydepresantem, dzięki podniesieniu się poziomu wydzielania endorfin i serotoniny, które z kolei wpływa na obniżenie poziomu kortyzolu, który jak wiemy, jest hormonem wywołującym stres.

  1. Poprawa pożycia małżeńskiego

Może wydawać się to oczywiste. Bieganie w znacznym stopniu przekłada się na ogólną sprawność fizyczną. Ma to również swoje odzwierciedlenie w sferze seksualnej. Co więcej, biegający partnerzy wydają się bardziej atrakcyjni dla płci przeciwnej.

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here