Wbrew wielu utartym stereotypom, medytacja posiada niesamowite właściwości uzdrawiające. Nie tylko poprawia nasz układ oddechowy, skutecznie redukuje stres, ale również wpływa na naszą pamięć, koncentrację oraz zdrowie fizyczne. Trudno odmówić jej zastosowania w medycynie podczas leczenia licznych schorzeń. Choć jest praktykowana przez rzeszę osób, to wciąż dla wielu stanowi wielką tajemnicę. Poznaj jej zalety.

Czym jest medytacja?

Medytacja jest pojęciem złożonym. Nie ma jednego określenia, które oddawałoby w pełni istotę jednej z najstarszych praktyk świata. Pojęcie to wywodzi się z łacińskiego słowa meditatio, co w wolnym tłumaczeniu oznacza rozważanie, zagłębianie się w myślach. Medytacja obejmuje szereg technik, które mają na celu ogólną poprawę naszego samopoczucia i zdrowia. Koncentruje się na naszych myślach, uczuciach czy emocjach. Związana jest z zagadnieniami wewnętrznej energii życiowej, duchowości oraz religijnymi. Posiada również niesamowite właściwości psychoterapeutyczne.

Zalety medytacji

Zalety jednej z najstarszych praktyk świata można wymieniać bez końca. Właściwości medytacji związane są zarówno z leczeniem różnych procesów psychicznych, jak i chorób układu oddechowego czy krążenia. Poznaj je wszystkie!

Zastosowanie medytacji w medycynie

Medytacja ma szereg właściwości uzdrawiających i szerokie zastosowanie w medycynie jako jedna z form leczenia różnych dolegliwości. Wpływa na całe nasze ciało, zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Badania naukowe potwierdzają jej skuteczność w redukcji stresu, lęku, złego samopoczucia czy chorób, związanych z układem pokarmowym. Psychoterapeutyczne właściwości medytacji są również innowacyjnym sposobem w terapii różnorodnych zaburzeń psychosomatycznych.

Właściwości psychoterapeutyczne medytacji
Fot. Pexels.com

Wpływ medytacji na zdrowie psychiczne

Medytacja ma na celu uzyskanie większej świadomości samego siebie, swojego ciała oraz polepszenie umiejętności rozpoznawania i identyfikowania uczuć czy emocji. Praktykując ją regularnie, oczyszczamy się z ponurych myśli, dzięki czemu nasze ogólne samopoczucie staje się lepsze. Właściwości medytacji przekładają się na zdrowie psychiczne, są potwierdzone naukowo i doceniane wśród wielu lekarzy, bioenergoterapeutów i psychologów. Medytacja bywa skuteczna w leczeniu zaburzeń lękowych, depresyjnych czy schizofrenii. Dzieje się tak, ponieważ wpływa ona na zmianę struktury naszego mózgu, poprzez pobudzenie centralnego ośrodka układu nerwowego.

Redukcja stresu

Psychoterapeutyczne właściwości medytacji mają duże przełożenie na odczuwanie przez nas nieprzyjemnych emocji. Z czasem potrafimy lepiej je rozpoznawać i kontrolować. Dzięki zastosowaniu regularnych technik relaksacyjnych obniżamy poziom kortyzolu oraz ciśnienie krwi w organizmie, co z kolei wpływa na redukcję stresu i ogólne odprężenie. Czujemy się bardziej wypoczęci i mamy więcej energii w ciągu dnia.

Właściwości psychoterapeutyczne medytacji
Fot. Pexels.com

Lepszy układ oddechowy

Niezwykle uzdrawiające właściwości medytacji wpływają na to, że staje się ona coraz bardziej popularna i regularnie praktykowana.  Nic dziwnego, gdyż sprawdzona jest również w leczeniu chorób układu oddechowego, takich jak: astma oskrzelowa, niewydolność oddechowa czy obturacyjne zapalenie płuc. Podczas wykonywania statycznych lub dynamicznych sesji oddechowych, nasze płuca stają się mocniejsze i bardziej pojemne.

Medytacja a pamięć

Medytacja mocno kooperuje z naszym układem nerwowym. Wzmacnia obieg neuroprzekaźników w mózgu oraz poszczególnych neuronów odpowiedzialnych za reakcję w sytuacji zagrożenia życia. Zalety medytacji można również wykorzystać w ćwiczeniu różnych zdolności umysłowych. W trakcie poszczególnych sesji trwających określony czas skupiamy się na „tu i teraz”, dzięki czemu polepszamy koncentrację oraz pamięć. Medytacja wpływa na aktywność fal mózgowych, które zostają pobudzone do działania.

Medytacja a proces starzenia się

Mało kto wie, iż zalety medytacji widoczne są również w procesach starzenia się organizmu człowieka. Dzieje się tak, ponieważ medytacja skutecznie niweluje stres, który negatywnie wpływa na tempo starzenia się komórek w naszym ciele. To właśnie jej właściwości psychoterapeutyczne mają na to bezpośrednie przełożenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here