Osobiście czy sam osobiście?

Słowa “osobiście” używamy, gdy chcemy powiedzieć, że czynimy coś we własnej osobie, a nie przez pełnomocnika lub pośrednika. Jest to de facto jedyne znaczenie, w którym słowo to jest naprawdę uzasadnione. Często zdarza się jednak, że ktoś łączy “osobiście” z innymi wyrażeniami. Czy zawsze poprawnie?

Osobiście jestem zdania, że nie zawsze. No właśnie. Tak można napisać, ale lepiej byłoby z “osobiście” zrezygnować. Nie mogę przecież myśleć przez pośrednika – jeśli już, to jestem danego zdania sam, innej możliwości nie ma.

Osobiście czy sam osobiście?

“Osobiście” jest wskazane, gdy daną czynność można wykonać za czyimś pośrednictwem, np. prezes osobiście wręczył mi nagrodę. Przecież mógł poprosić o to wiceprezesa lub nawet kierownika.

Błędem jest natomiast używanie zwrotu “sam osobiście” lub “ja osobiście”. “Sam” w zupełności wystarczy.

W zapamiętaniu tej zasady pomóc może limeryk:

Raz człowiek niemłody, co żył we wsi Brzyście

Chciał żonę swą zjeść i to sam osobiście.

Lecz żona mu rzekła: “niesmaczną jam jest”

I nożem go siekła, bo miała ten gest.

Dziś skrywa go wieko. I ziemia. I liście.

Marek Trenkler

Matuzalem blogosfery. Redaktor, korektor, autor tekstów
Mogę uczynić Twoje teksty lepszymi. Masz pytania? Propozycje? Zlecenie? Napisz do mnie: biuro@texter.pl

1 komentarz

  1. Każdy czubek pstryka kubek, czyli: jak nie ilustrować bloga
    28 września 2016 w 15:10

    […] współczuję każdemu, kto miałby stale pracować na takim komputerku. Osobiście nie wyobrażam sobie innej pracy niż na komputerze stacjonarnym, z kablową klawiaturą i dużym […]

Drogi Czytelniku! Ponieważ wierzę, że jesteś istotą rozumną, doskonale wiesz, że ta strona używa cookies. Ba, wiesz nawet, co to jest. Aby jednak formalności stało się zadość, niniejszym informuję Cię: tak, ja też faszeruję nimi Twojego kompa, na co masz prawo się zgodzić lub nie. Wiedz przy tym, że jeśli odwiedzasz w internecie strony z gejowskim porno lub suplementami diety albo – o zgrozo – blogi młodych matek, to ja o tym nie wiem i nic nie chcę wiedzieć, to wyłącznie Twoja prywatna sprawa.