Salon nazywany jest sercem domu. To właśnie to pomieszczenie stanowi wspólną przestrzeń dla wszystkich lokatorów, dlatego ważny jest odpowiedni wystrój i umeblowanie. Odpowiednia aranżacja salonu jest gwarancją satysfakcji i poczucia bezpieczeństwa. Podczas realizacji projektu warto wziąć pod uwagę pewne kwestie, które będą mieć przełożenie na efekt finalny. Przedstawiamy przydatne wskazówki, które dotyczą tego, jak urządzić salon.

Salon – wspólna przestrzeń domowników

Salon kojarzy się z miejscem, które jest sercem domu. To właśnie w nim cała rodzina może wspólnie spędzić czas, oglądając telewizję czy rozmawiając na różne tematy. Z punktu widzenia wszystkich domowników, ważna jest odpowiednia aranżacja salonu, który będzie spełniać swoje funkcje oraz przeznaczenie. Pomieszczenie to powinno tętnić życiem, jednocześnie zapewniać wyciszenie oraz poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Można również wykorzystać tkwiący w nim potencjał i zrobić miejsce na strefę relaksu czy ćwiczeń. Aranżacja salonu powinna być odzwierciedleniem potrzeb i preferencji lokatorów. Dlatego, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt finalny, warto wziąć pod uwagę szereg czynników.

Jak urządzić salon?
Fot. Unsplash.com

Przydatne wskazówki

Podczas przeprowadzania remontu bądź budowania od postaw domu jednorodzinnego czy mieszkania trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników związanych z kosztami operacyjnymi oraz zakupem materiałów budowlanych. Aranżacja salonu powinna być wspólną kwestią, którą wcześniej warto przedyskutować ze wszystkimi lokatorami w domu. W końcu to w tym miejscu praktycznie codziennie każdy domownik będzie spędzał czas na różnorodnej aktywności, więc dobrze byłoby, aby ów pomieszczenie było jak najbardziej dostosowane do potrzeb. Przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek, które dotyczą tego, jak urządzić salon.

Z aneksem kuchennym czy bez?

Odwieczny spór podczas planowania projektowania najważniejszego pomieszczenia w mieszkaniu. Nie każda rodzina chce mieć w swoim lokum salon połączony z aneksem kuchennym. Takie rozwiązanie zabiera przestrzeń i sprawia, że aranżacja salonu staje się trudniejsza. Jednak są również plusy takiego połączenia – oszczędność miejsca, którą można wykorzystać na inne pomieszczenie, np. przyjazny, nieco przedpokój. Wybór zależy w większej mierze od preferencji domowników, wysokości metrażu oraz potrzeb.

Wybierz określony styl

Zastanawiając się nad tym, jak urządzić salon, należy określić paletę kolorów, rodzaj materiałów, z których będzie się składać oraz styl. Każdy wzór będzie nadawać pomieszczeniu pewną jakość. Aranżacja salonu to nie tylko wybór odpowiednich mebli, ale również dobór barw, które tchną życie w serce domu. Wyróżnić można 4, główne style: skandynawski, tradycyjny, minimalistyczny oraz eklektyczny. Pierwszy z nich stawia na jasne kolory, które oddziaływać będą wrażenia zmysłowe, dzięki czemu pomieszczenie wyda się optycznie większe. W tradycyjnym stylu nacisk kładziony jest głównie na rodzinną atmosferę oraz aspekty, które mogą ją potęgować. Kominek wydaje się mieć tutaj odpowiednie zastosowanie. Natomiast aranżacja salonu w minimalistycznym nurcie najbliższa będzie miłośnikom nowoczesności. Mniej mebli doda pokojowi subtelności i harmonii, wspierając przy tym błogi relaks. Ostatni, eklektyczny styl łączy kilka cech ze wszystkich oraz bierze pod uwagę aktualne trendy.

Jak urządzić salon?
Fot. Unsplash.com

Dekoracje

Dekoracje, takie jak: dywan, kwiatki czy obrazy, uzupełniają przestrzeń i nadają pomieszczeniu kolorów oraz ciepła. Aranżacja salonu, obejmująca dekorowanie jest ostatnim etapem. Dodatki są zazwyczaj odzwierciedleniem licznych wspomnień domowników, dzięki czemu przestrzeń nabiera unikalnych cech. Dobrym pomysłem na to, jak urządzić salon dekoracjami, jest postawienie na różnego rodzaju pamiątki. Mogą one być w formie ramek ze zdjęciami czy drobnych przedmiotów przywiezionych z licznych zakątków świata. Jednak podczas dekorowania, warto zachować umiar, aby salon zachował blask i przestrzeń dla lokatorów i nie sprawiał wrażenia tłoku.

Oświetlenie

Jasne kolory ścian bez wątpienia dodadzą więcej jasności pomieszczeniu. Aczkolwiek wieczorową porą przyda się bez wątpienia wsparcie, aby salon pławił się w określonym poziomie światła. Oświetlenie powinno być równomiernie rozmieszczone w poszczególnych kątach salonu w taki sposób, aby nie zakłócało ono harmonię pomieszczenia, a spełniało swoją rolę. Aranżacja salonu przy użyciu odpowiedniego oświetlenia wpływa na samopoczucie, kreuje odpowiedni nastrój oraz klimat wieczorową porą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here