Znaki mnożenia. Pewnie i Ty ich nie znasz

Niby wszystko jest proste i jasne, niby wszystkie cztery znaki znajdują się na klawiaturze numerycznej. I wszystko jest w porządku, dopóki chodzi o liczenie. Czasem jednak działanie matematyczne trzeba zapisać w tekście – wtedy większość piszących popełnia błąd. Popełnia go także wtedy, gdy podaje wymiary czegoś (długość, szerokość, wysokość). Przyjrzyjmy się zatem znakom, których prawdopodobnie i Ty nie używasz.

Czy umiesz zapisywać znaki mnożenia?

Załóżmy, że chcesz się pochwalić swoim pokojem. Jak go opiszesz?

Wersja 1: Mój pokój ma wymiary 3 x 4 m.

Źle.

Wersja 2: Mój pokój ma wymiary 3 * 4 m.

Źle.

No to jak powinno być?

Ano tak:

Mój pokój ma wymiary 3 × 4 m.

W tym zdaniu użyty został znak mnożenia. To nie jest „iks”, to nie jest asteryks, lecz właśnie znak mnożenia. Skąd go wziąć? W WordPressie jest w tabeli znaków:

znak mnożenia w tabeli znaków

W tejże tabeli oznaczyłem strzałką jeszcze jeden znak, a mianowicie „middle dot”. Bo mnożenie możemy prawidłowo zapisać na dwa sposoby:

2 × 10 = 20

albo

2 · 10 = 20

Jeżeli nie lubisz korzystać z tabeli znaków, symbole te uzyskasz odpowiednio poprzez wciśnięcie Alt (+) 0215 oraz Alt (+) 0183 (uwaga: być może trzeba będzie włączyć klawiaturę numeryczną). W MS Word także, ma się rozumieć. Jeżeli masz komputer z jabłkiem, bananem albo czymś jeszcze innym, to sorry, ale musisz poszukać, bo ja nie wiem, jak się z takiego ustrojstwa korzysta.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Po pierwsze to, że między cyframi a symbolami zawsze stosujemy spację.

Po drugie to, że znak × musi zostać zastąpiony opisem słownym, jeżeli miałby wystąpić pomiędzy liczbą a słowem, na przykład:

Kongijskie prezerwatywy są dwa razy (nie: 2 ×) dłuższe od europejskich.

Nasz proszek gwarantuje dwukrotnie (nie: 2 ×) bielszą biel niż produkt konkurencji.

*

A na koniec mały bonusik dla tych, którzy dzielnie dobrnęli do końca tekstu i przyrzekli, że odtąd będą używać znaku mnożenia.

Otóż jest w naszych komputerach coś, czego teoretycznie być nie powinno. Coś, czego używaniu może się w pewnych okolicznościach nawet przyjrzeć prokurator. Chcesz zobaczyć, co to jest? To zrób rzecz następującą (dotyczy tylko komputerów z Windows):

  • Jeśli jesteś blogerką lub blogerem, odpal swojego WordPressa, potem nowy wpis. Następnie przejdź do trybu tekstowego i wpisz: 卐 Wróć do trybu wizualnego i zobacz, co Ci wyszło…
  • Jeżeli masz edytor MS Word, wpisz: 5350 i (kursor musi znajdować się tuż za cyframi) Alt (+) x

Nie spodziewałeś się tego, prawda?

Marek Trenkler

Matuzalem blogosfery. Redaktor, korektor, autor tekstów
Mogę uczynić Twoje teksty lepszymi. Masz pytania? Propozycje? Zlecenie? Napisz do mnie: texterpl@gmail.com

Drogi Czytelniku! Ponieważ wierzę, że jesteś istotą rozumną, doskonale wiesz, że ta strona używa cookies. Ba, wiesz nawet, co to jest. Aby jednak formalności stało się zadość, niniejszym informuję Cię: tak, ja też faszeruję nimi Twojego kompa, na co masz prawo się zgodzić lub nie. Wiedz przy tym, że jeśli odwiedzasz w internecie strony z gejowskim porno lub suplementami diety albo – o zgrozo – blogi młodych matek, to ja o tym nie wiem i nic nie chcę wiedzieć, to wyłącznie Twoja prywatna sprawa.