Salon z aneksem kuchennym to nowoczesne rozwiązanie spotykane najczęściej w nowych budownictwach. Taka stylizacja świetnie sprawdza się w przypadku mniejszego metrażu całego mieszkania, zwłaszcza w kawalerkach, co pozwala na zaoszczędzenie miejsca. Aranżacja kuchni w takiej konfiguracji pozwala na uzyskanie otwartej przestrzeni, która stanie się przyjaznym miejscem dla wszystkich domowników. Jednak jej urządzanie wymaga rzetelności, umiejętności stworzenia dobrego projektu oraz wykorzystania każdej, wolnej przestrzeni. Zazwyczaj najwięcej trudności pojawia się podczas wyboru mebli kuchennych. Przedstawiamy kilka gotowych rozwiązań, które pomogą w aranżacji pomieszczenia.

Zalety posiadania otwartego salonu

Salon z aneksem kuchennym ma wiele zalet. Przede wszystkim jest odzwierciedleniem nowoczesnego stylu i funkcjonalności. Otwarta przestrzeń daje więcej możliwości przeprowadzania swobodnej konwersacji pomiędzy domownikami, a także sprawia, że optycznie całe mieszkanie wydaje się większe, co daje również znacznie szersze pole do popisu podczas jego urządzania. Salon z aneksem kuchennym daje także więcej wolnego miejsca, które można efektywnie zaaranżować, wstawiając dodatkowe meble kuchenne bądź  dekorując dostępne miejsce przy użyciu dużych kwiatów w doniczkach, które dodadzą kolorytu całemu pomieszczeniu. Takie rozwiązanie preferowane jest zazwyczaj dla rodzin z dziećmi, dzięki któremu wszyscy domownicy mogą wspólnie spędzać wolny czas na różnych aktywnościach. Co więcej, salon z aneksem kuchennym jest zdecydowanie bardziej funkcjonalną opcją w przypadku organizowania imprez domowych, a odpowiednie rozmieszczenie mebli i urządzeń AGD, pozwala na łatwy dostęp do nich podczas przyrządzania posiłków.

meble kuchenne w zabudowie
Fot. Pexels.com

Jakie meble wybrać?

Przechodzimy do najważniejszego aspektu w trakcie aranżacji kuchni z salonem, czyli wybór mebli kuchennych. Na tym etapie mogą pojawić się pewne problemy, takie jak brak pomysłu, inspiracji czy doświadczenia. Jednak nie musi to być znaczącą trudnością. Przedstawiamy kilka gotowych rozwiązań, które dotyczą tego, jakie meble kuchenne wybrać, aby można urządzić funkcjonalny salon z aneksem kuchennym.

Kuchnia z wyspą

Wyspa z szafek kuchennych to jedno z funkcjonalnych rozwiązań w przypadku małej kuchni i w związku z tym potrzeby szukania oszczędności miejsca. Stanowi przestrzeń przeznaczoną do przyrządzania posiłków, o ile zamontowana będzie w nich płyta indukcyjna. Z kolei podczas imprez może służyć za otwarty bar, na którym można postawić trunki oraz smaczne przekąski. Kuchnia z wyspą pozwala również na rezygnację ze stołu i krzesełek, które potencjalnie znajdują się w tym pomieszczeniu lub  umieszczenie ich w salonie. Aneks kuchenny wymaga też dostosowania pod rozkład poszczególnych mebli kuchennych okapu, który pełnić ma ważną rolę w zachowaniu czystości i zapobieganiu wilgoci oraz gromadzenia się tłuszczu ścianach lub innych urządzeniach. Podczas aranżacji tego pomieszczenia należy też zadbać o harmonijny wystrój i spójność, a więc wyspa kuchenna powinna współgrać pod kątem stylizacji oraz kolorystyki z pozostałymi meblami.

meble kuchenne w zabudowie
Fot. Pexels.com

Meble kuchenne w zabudowie

Aranżacje kuchni z salonem wymagają poszukiwania wolnej przestrzeni oraz odpowiedniego zagospodarowania dostępnego miejsca. W takim układzie całego mieszkania warto postawić na ergonomię, minimalizm oraz funkcjonalność, dlatego ważny jest wybór właściwego wyposażenia. Dobrym, ekonomicznym rozwiązaniem będą meble kuchenne w zabudowie, z uwagi na oszczędność miejsca, a także zużycie energii. Również urządzenia gospodarstwa domowego mogą być częściowo zabudowane, gdyż taka kreacja nie wymaga dużo miejsca, ani szczegółowego planowania ich rozkładu. Salon z aneksem kuchennym dzięki takiej aranżacji stanie się przyjazną przestrzenią dla wszystkich domowników.

Zestawy mebli kuchennych

Dobrym, gotowym rozwiązaniem, na które decyduje się część rodzin, jest zestaw mebli kuchennych, odpowiednio stworzonych na wymiar i dopasowanych indywidualnie do potrzeb domowników. Wówczas nie trzeba długo zastanawiać się nad wyborem sprzętów AGD i pozostałych towarów, a wystarczy tylko zdecydować się na pełne wyposażenie od jednego producenta. Salon z aneksem kuchennym w przypadku małego metrażu wymaga odpowiedniego zagospodarowania przestrzeni, która będzie możliwa przy zakupie zestawu mebli kuchennych.

Dodatki

Ważnym aspektem, który stanowi uzupełnienie harmonijnej całości, są dekoracje oraz oświetlenie. Warto pomyśleć o rozmieszczeniu w kątach pomieszczeń kwiatów, obrazów na ścianach oraz postawieniu na szafkach lub parapetach lamp stojących, najlepiej z żarówkami ledowymi, które w przypadku braku dostępu do światła od strony okna, stworzą przyciszony klimat. Wówczas salon z aneksem kuchennym stanie się prawdziwym sercem domu, w którym aż będzie chciało się przebywać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here