Niektórzy nie wyobrażają sobie dnia bez porannej, małej czarnej. Codzienne spożywanie kawy, wbrew wszelkim opiniom, może dawać wiele korzyści zdrowotnych. Oczywiście, jak powszechnie wiadomo – nadmiar szkodzi, dlatego trzeba umiejętnie dawkować zażywanie określonych produktów, chroniąc siebie przed negatywnymi skutkami. Niemniej kawa z mlekiem, czy to rozpuszczalna, czy mielona, ma wiele pożytecznych właściwości, o których niewiele osób wie. Dziś przedstawiamy zalety picia kawy. Zatem nastaw wodę, nasyp łyżeczkę do kubka i zaczynamy!

Kawa – źródło energii

Kawa, co nie ulega wątpliwości, jest źródłem energii. Wiele osób zaczyna poranek od strzelenia sobie małej czarnej przy śniadaniu, co urosło do rangi stylu życia. Można rzec, iż rytuał ten dla wielu osób jest integralną częścią, bez której ciężko funkcjonować na optymalnych obrotach. Kofeina, jak inne substancje, potrafi uzależniać, dlatego trzeba zachować umiar, aby nie wpłynęła ona negatywnie na ogólne samopoczucie.  Zalety picia kawy mają przełożenie na stan zdrowia oraz mogą okazać się skuteczne w walce z wieloma dolegliwościami. Warto więc poznać te dobre strony substancji, wokół której na przestrzeni lat urosło wiele stereotypów zniechęcających do jej spożywania.

kawa z mlekiem
Fot. Pexels.com

Skutecznie redukuje stres

Jak powszechnie wiadomo, odczuwanie chronicznego stresu niesie za sobą wiele negatywnych następstw. Przede wszystkim przyspiesza procesy starzenia się komórek, zaburza pracę serca oraz jest przyczyną wielu dolegliwości psychosomatycznych. Zalety picia kawy sprzyjają systematycznej redukcji napięcia psychicznego, dzięki czemu ma się więcej energii do działania, co z kolei pozytywnie wpływa na ogólne samopoczucie. Tak więc poranna kawa z mlekiem ma właściwości terapeutyczne – nie wierzysz? Zacznij pić małą czarną!

Zapobiega depresji

Skoro już o zdrowiu psychicznym mowa, warto podkreślić jeszcze inne zalety picia kawy dla ogólnego samopoczucia. Regularne spożywanie małej czarnej przy śniadaniu, na dłuższą metę zapobiega również depresji. Dzieje się tak dzięki uwalnianiu w mózgu serotoniny i dopaminy, które odpowiadają za regulację nastroju. Zatem poranna kawa z mlekiem świetnie będzie oddziaływać na zdrowie psychiczne, a co za tym idzie, regularnie poprawiać się będzie nasze samopoczucie. Może kawki?

Zmniejsza ryzyko cukrzycy

Cukrzyca jest chorobą, na którą cierpi wiele milionów ludzi na całym świecie. Najnowsze badania dotyczące wpływu kofeiny na powstawanie schorzenia dowodzą, że kawa zmniejsza ryzyko zachorowania. Zatem w ramach działań profilaktycznych warto wypić jedną, małą czarną i zacząć dzień od soczystej dawki energii. Dla tych, którzy zastanawiają się, czy kawa jest zdrowa, spieszymy z odpowiedzią – jak najbardziej!

kawa z mlekiem
Fot. Pexels.com

Ma właściwości antyoksydacyjne

Kawa ma również właściwości antyoksydacyjne, które odpowiadają za spowalnianie procesów starzenia się komórek w organizmie. Dzięki systematycznemu spożywaniu kofeiny w rozsądnych dawkach dostarczamy przeciwutleniacze, sprzyjające w zachowaniu zdrowego, młodego wyglądu skóry. Antyoksydanty są ważnym elementem diety, dlatego powinno się je uwzględniać w posiłkach. Kawa z mlekiem zawiera ich całe mnóstwo, do tego w bardzo przyswajalnej, płynnej formie.

Zapobiega nowotworom

Idźmy dalej. Kawa to nie tylko skuteczna broń w walce z cukrzycą, ale również dzielnie stawia opór chorobom nowotworowym. Regularne jej spożywanie zmniejsza ryzyko ich powstawania. Oczywiście nie uchroni w 100%, bo jak wiadomo, na zachorowanie wpływ ma również wiele innych czynników. Natomiast jednego można być pewnym, zalety picia kawy o poranku sprawią, że dzień stanie się lepszy!

Redukuje  tkankę tłuszczową

Coś dla osób, które zmagają się ze zbędnymi kilogramami. Poranna kawa zawiera kofeinę, która bierze czynny udział w procesach przemiany materii. Dzięki oddziaływaniu substancji nasz organizm jest w stanie spalać tkankę tłuszczową nawet o kilkanaście procent. Jak wiemy, nadmierne odkładanie się tłuszczu na narządach wewnętrznych może sprzyjać zwiększaniu się cholesterolu, którego wysoki współczynnik może prowadzić w konsekwencji do rozwoju chorób wieńcowych. Zatem, czy kawa jest zdrowa? Oczywiście, że tak!

Pozwala nawiązać nowe relacje

To też zaleta! Przecież, poznając kogoś nowego, czy to w sposób tradycyjny, czy online, pierwsze co proponujemy to wspólna kawa! Jak widać, nie tylko po jej spożyciu można cieszyć się dobrym zdrowie, ale również nawiązać ciekawe, wartościowe znajomości i wspólnie spędzać wolny czas, ucinając sobie miłą pogawędkę. Kawa z mlekiem jest czynnikiem integrującym więzi społeczne podczas odwiedzić przyjaciół w domu. Jeszcze nie pijesz kawy? Może jednak warto spróbować?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here