Na całym świecie miliony ludzi korzysta z pomocy psychologicznej. Mimo że coraz więcej osób zgłasza się do poradni po wsparcie, można odnieść wrażenie, że terapia wciąż stanowi temat tabu i owiany jest wieloma stereotypami. Przyznanie się przed samym sobą do problemów nie jest wcale łatwe i wymaga sporej odwagi. Najtrudniejszy zawsze jest pierwszy krok, czyli umówienie się na wizytę. Dziś porozmawiamy o korzyściach, jakie daje terapia.

Najtrudniejszy pierwszy krok

W naszym społeczeństwie wciąż panuje przekonanie, że chodzenie do psychologa, terapeuty czy psychoterapeuty jest oznaką słabości. Zazwyczaj boimy się, jak zareagują nasi znajomi, przyjaciele czy rodzina na wieść o tym, że udaliśmy się po wsparcie psychologiczne do poradni. Tymczasem nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, iż zgłoszenie się po specjalistyczną pomoc wymaga naprawdę sporej odwagi i umiejętności przyznania się przed samym sobą do problemów. Najważniejsze w tym procesie są świadomość naszych ograniczeń oraz chęć zmiany swojej obecnej sytuacji. Nie bójmy się podejmować decyzji o skorzystaniu z dostępnych form wsparcia, gdyż korzyści terapii dla zdrowia psychicznego i ogólnego samopoczucia są naprawdę zbawienne.

Terapia to nie wstyd

Terapia jest procesem, który wymaga od nas głębszej analizy przeszłości i istniejących problemów. Świadomość doświadczeń oraz ich wpływu na nasze funkcjonowanie w różnych sferach jest znaczące w procesie podejmowania decyzji o udaniu się na terapię. Przyznanie się do nich nie jest oznaką słabości, lecz odwagi. Wiele osób odczuwa wstyd z tego powodu, co często zniechęca do poszukiwania specjalistycznej pomocy. Kluczowe w tej sytuacji jest zaakceptowanie naszych niedoskonałości, nadanie sobie prawa do trudnych chwil, wszelkich uczuć i emocji, które przeżywamy w związku z określonymi doświadczeniami oraz chęć poprawy jakości naszego życia. Korzyści terapii w dużej mierze koncentrują się na redukcji negatywnych uczuć i wypracowaniu konstruktywnych sposobów rozwiązywania różnych problemów z codziennym życiu.

Terapia zwiększa świadomość siebie
Fot. Unsplash.com

Osoba terapeuty

W życiu zdarza się tak, że czujemy się samotni i niekochani. Wpływ na taki stan uczuć mogły mieć traumatyczne doświadczenia z okresu dzieciństwa bądź dorastania. Terapia otwiera przed nami możliwość przyjrzenia się swoim przeżyciom z przeszłości, zrozumienia ich i wypracowania umiejętności radzenia sobie z problemami w codziennym życiu. W tym procesie ważna jest rola terapeuty, który pomaga nam przepracować poszczególne aspekty naszego życia, dążąc do uzyskania pewności siebie, poczucia własnej wartości, a co najważniejsze – miłości do samego siebie. To tylko niektóre z wielu korzyści terapii.

Większa świadomość siebie

Korzyści terapii mogą przynieść długotrwałe efekty. Żeby tak się stało, wymagane jest nasze zaangażowanie. Wbrew wszelkim stereotypom, dotyczącym efektów oddziaływań terapeutycznych, najwięcej w tym procesie zależy od nas. Terapia nie sprawi, że wyrządzone nam krzywdy w przeszłości zostaną naprawione, ani nie wymaże traumatycznych wspomnień z pamięci. Natomiast dzięki rozmowie staniemy się bardziej świadomi siebie, swoich ograniczeń, będziemy w stanie zidentyfikować źródło naszych doświadczeń i problemów oraz uświadomić sobie, że nie na wszystko w naszym życiu mieliśmy realny wpływ. W ten sposób pozbywa się uczucia wstydu i poczucia winy Terapeuta pomaga nam zrozumieć pewne aspekty naszego funkcjonowania i na ich podstawie wypracować konstruktywne sposoby radzenia sobie w codziennym życiu.

Terapia zwiększa świadomość siebie
Fot. Unsplash.com

Odzyskanie wiary we własne możliwości

Inny efektem oddziaływań terapeutycznych jest odzyskanie wiary w siebie i własne możliwości. Terapia daje nam poczucie siły i nadziei na lepsze jutro. Dzięki niej stopniowo odzyskujemy sens życia oraz wiarę w siebie. Daje nam poczucie sprawstwa, poprzez które jesteśmy w stanie przejąć pełną odpowiedzialność za kreowanie swojego życia.

Stabilna samoocena

Traumatyczne doświadczenia rzutują na naszą samoocenę. Przez negatywne przeżycia czujemy się mniej wartościowi od innych osób i bardziej samotni. To, że takie mamy odczucia, nie oznacza, że w rzeczywistości tak jest. Terapia pozwala nam na głębsze przyjrzenie się swojemu wewnętrznemu światu emocji i uczuć, dzięki czemu mamy szansę oswoić się z nieprzyjemnymi stanami, co w konsekwencji pomaga nam ustabilizować swoją samoocenę.

Samoakceptacja

Wiele mówi się o tym, że należy siebie szanować i kochać bez względu na wszystko. Jest to bardzo terapeutyczne stwierdzenie. W trudnych sytuacjach często patrzymy na siebie krytycznie poprzez pryzmat naszych dolegliwości i słabości. To właśnie terapia pomaga nauczyć się bardziej troszczyć o siebie, zaakceptować to, kim jesteśmy oraz pokochać, bez względu na okoliczności. Miłość jest tym uczuciem, od którego często uzależniamy poczucie szczęścia, więc aby tak było, musimy przede wszystkim dbać o naszą samoakceptację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here