Wielu rodzicom zależy na wszechstronnym rozwoju swoich dzieci, dlatego ważne jest, aby w procesie wychowania stworzyć im ku temu korzystne warunki. To właśnie od odpowiednich oddziaływań środowiska rodzinnego zależy w głównej mierze to, jakimi ludźmi będziemy w dorosłym życiu. Stworzenie optymalnych możliwości wspierających naturalne predyspozycje i umiejętności pociech jest nie lada wyzwaniem, z którym musi zmierzyć się każdy rodzic. W dzisiejszym artykule przedstawiamy, jak wspierać rozwój dziecka, aby wyrosło one na wartościowego, pewnego siebie człowieka.

Zdrowa rodzina – zdrowe dziecko

Rozwój dziecka jest ważny z punktu widzenia pedagogów, psychologów dziecięcych czy psychiatrów. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Warunkiem jego uzyskania są zdrowe relacje rodzinne. Niestety, często spotykamy się z zaburzonymi więziami, które mają wpływ na każdego członka rodziny. To właśnie środowisko domowe jest najważniejszą sferą funkcjonowania człowieka. Według teorii systemów rodzinnych, w momencie, kiedy któryś z jego elementów nie działa tak, jak powinien, wówczas wpływa to na zmiany w zachowaniu wszystkich osób. Dlatego ważnym czynnikiem wspierającym rozwój dziecka są zdrowe, oparte na szczerości, trosce i komunikatywności relacje rodzinne. W myśl zasady zdrowa rodzina – zdrowe dziecko należy zadbać o to, aby więzi pomiędzy bliskimi były jak najbardziej wartościowe i silne.

predyspozycje dziecka a rozwój
Fot. Pexels.com

Doświadczenia rodziców a rozwój dziecka

Wielu rodziców nie do końca wie, jak wspierać rozwój dziecka, aby wyrosło ono na wartościowego człowieka. W teorii wygląda to całkiem klarownie, aczkolwiek w praktyce nie jest to wcale takie łatwe do zrealizowania. Wychowywanie dzieci to kawał ciężkiej pracy i odpowiedzialności za życie drugiej osoby. Nie każdy rodzic potrafi sprostać takiemu wyzwaniu. Ma na to wpływ bardzo wiele czynników. Trzeba pamiętać, że każdy dorosły sam był kiedyś dzieckiem i posiada różne doświadczenia oraz przeżycia. Często zdarza się tak, że nie jesteśmy w stanie zaoferować swoim dzieciom wiele, gdyż sami mieliśmy ciężko w okresie dzieciństwa. Zazwyczaj w takiej sytuacji, chcąc być dobrymi rodzicami, staramy się dać swoim pociechom znacznie więcej, niż sami otrzymaliśmy od życia. Wówczas nie tak łatwo jest wspierać rozwój dziecka, skoro nasz był zahamowany. Najważniejsza w tym wszystkim jest świadomość swoich ograniczeń, doświadczeń i kierowanie się dobrem drugiego człowieka.

Ważna jest komunikacja

Ważnym czynnikiem wspierającym rozwój dziecka jest odpowiednia komunikacja w rodzinie. Warto zwracać uwagę swoim pociechom na to, że mają prawo komunikować swoje potrzeby. Słaby kontakt z dzieckiem sprawi, że poczuje się ono niekochane i niepotrzebne. Dlatego bardzo ważne jest to, aby jak najwięcej rozmawiać z nim o jego uczuciach, emocjach, potrzebach oraz na różne, interesujące go tematy. Tym sposobem przekazujemy także niezbędną wiedzę o życiu, która pozwoli dobrze przygotować nasze dziecko do wkroczenia w kolejne etapy rozwoju. Ważny też jest sposób komunikowania pewnych treści. Przede wszystkim należy mówić spokojnym tonem, bez zbędnych krzyków. Emocje mogą tylko spowodować, że nasze dziecko zacznie się nas bać i podświadomie wycofa się z dalszej interakcji. Zadając sobie pytanie, jak wspierać rozwój dziecka, trzeba przede wszystkim przyjrzeć się komunikacji.

komunikacja w rodzinie
Fot. Pexels.com

Zwracaj uwagę na predyspozycje dziecka

Jako rodzic musimy być dobrymi obserwatorami i wyczuleni na potrzeby naszej pociechy. Od najwcześniejszych etapów rozwoju dziecka należy przyglądać się zachowaniu. W różnym stadium można dostrzec pewne naturalne zdolności naszych pociech. Warto wówczas rozwijać pewne właściwości, gdyż w ten sposób wspieramy rozwój dziecka. Jeśli widzimy, że od wczesnych lat dziecięcych nasz syn ma dryg do muzyki, warto pomyśleć o zapisaniu go na dodatkowe zajęcia muzyczne, które pomogą mu rozwinąć jego naturalne predyspozycje. To samo tyczy się pozostałych obszarów. Postępując w ten sposób, dajemy informację zwrotną dziecku, że jest uzdolnione i wyjątkowe. Jest to ważny czynnik budowania pewności siebie i poczucia własnej wartości.

Okazuj dziecku troskę i miłość

Nie ma chyba nic bardziej destrukcyjnego od bycia samotnym i czucia się niekochanym. Dla wielu osób odnalezienie miłości jest głównym, życiowym celem i sensem istnienia. Jeśli poświęcamy naszemu dziecku zbyt mało uwagi, czasu i nie okazujemy mu uczuć, będzie to miało długofalowe konsekwencje w okresie jego dorosłości. Pełny rozwój dziecka bez dawania troski, ciepła i miłości nie jest możliwy. To właśnie uczucia pokazują, jak wspierać rozwój dziecka, aby stało się ono pełnowartościowym człowiekiem w przyszłości. Dlatego wyrażaj swoje uczucia względem syna lub córki, pokazując w ten sposób, jak ważna jest ekspresja i otwieranie się ze swoim wewnętrznym światem z innymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here