Zabawy dla dzieci są integralną częścią  życia maluchów w okresie dzieciństwa, na którą poświęcają najwięcej swojego czasu. Nie tylko są formą komunikacji ze światem zewnętrznym, ale również odpowiadają za rozwój pociechy w różnych sferach funkcjonowania. Warto w pełni wykorzystać ich potencjał, spędzając wspólnie czas z pierworodnymi. Przedstawimy 5 najpopularniejszych zabaw dla dzieci, które można przeprowadzić zarówno w domu, jak i na otwartej przestrzeni.

Funkcje zabawy

Zabawy dla dzieci spełniają określone funkcje, które mają ogromne znaczenie dla ogólnego rozwoju w dorosłym życiu. Przede wszystkim są formą komunikacji ze światem zewnętrznym. Poprzez różnego rodzaju aktywności maluchy przekazują informacje, często za pomocą różnych zabawek, które otrzymują jako prezenty lub za pośrednictwem określonych czynności. W ten sposób uczą się wyrażać swoje myśli, formułować zdania oraz akcentować swoje potrzeby. Co więcej, zabawy dla dzieci mają także wymiar edukacyjny. Dzięki nim nasz syn lub córka poznają zasady, z jakich zbudowana jest rzeczywistość, uczą się podstawowych norm społecznych i wartości. Inną, ważną funkcją jest rozwój psychomotoryczny, który możliwy jest poprzez animacje ruchowe, pozwalające wzmocnić ciało maluchów, wykorzystując przy tym sprawność fizyczna. Zabawy dla dzieci są również formą manifestacji osobowości i naturalnych predyspozycji, dlatego ważne jest, aby zawierały elementy i reguły, dzięki którym maluchy będą mogły wykazać się umiejętnościami, doświadczeniem oraz wiedzą. Dodatkowo może znajdować się w niej aspekt terapeutyczny, pozwalający na rozładowanie negatywnych emocji i napięć, co przyczyni się do polepszenia samopoczucia. Jak widać, funkcje zabawy są ważną częścią w procesie wychowania, dlatego istotne jest, aby spędzać czas ze swoimi pociechami, rozwijając ich mocne strony oraz budując tym samym silną więź emocjonalną z dzieckiem.

funkcje zabawy dla dzieci
Fot. Pexels.com

Najpopularniejsze zabawy dla dzieci

Najpopularniejsze zabawy dla dzieci to proste gry i animacje, które w łatwy sposób można przedstawić, przyswoić oraz wykorzystać ich potencjał dla rozwoju pociechy. Opierają się na prostych, klarownych regułach, które nie wymagają głębszego zrozumienia i wysokich umiejętności analitycznych. Warto regularnie stosować je w codziennej praktyce wychowawczej, aby zadbać o harmonijny rozwój swoich pociech. Poznajcie najpopularniejsze zabawy dla dzieci.

  1. Zabawa w chowanego

Tej zabawy dla dzieci chyba nie trzema nikomu przedstawiać. Przywodzi na myśl ciepłe lato i beztroskie, dziecięce szaleństwa do późnego wieczora. Z pozoru niewinna aktywność daje wiele korzyści, które mogą być niezauważalne na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim angażują ruchowo, emocjonalnie, jak i intelektualnie. Wyszukanie sprytnego miejsca ukrycia wcale nie jest takim łatwym zadaniem i czasami nieźle trzeba się przy tym nagłówkować. Dużym atutem tej zabawy dla dzieci jest także jej uniwersalny charakter. Można ją przeprowadzić zarówno na świeżym powietrzu, jak i w domu, wykorzystując dostępna ku temu przestrzeń.

  1. Gra w skojarzenia

Co prawda jest to gra statyczna, która nie wymaga ruchu, ale za to pożyteczna z uwagi na aktywizowanie funkcji poznawczych oraz intelektualnych. Ta zabawa dla dzieci polega na wymyślaniu wraz i rzucaniu luźnych skojarzeń do nich. Dzięki temu maluchy uczą się nie tylko wyrażania własnych myśli, ale również wzbogacają aparat mowy o nowe słownictwo, poznają zasady myślenia przyczynowo-skutkowego, a także budują więź emocjonalną z rodzicem. Czego chcecie więcej?

funkcje zabawy dla dzieci
Fot. Pexels.com
  1. Spacer

Wbrew pozorom, spacer może też pełnić funkcję zabawy dla dzieci. Korzyści, jakie daje, są znacznie większe, niż nam się wydaje. Podczas niego nie tylko dotlenia się i regeneruje nasz organizm, ale również odpręża umysł. Warto wykorzystać przebywanie na świeżym powietrzu, zwłaszcza wiosną oraz latem, na atrakcje dla najmłodszych. Można zachęcić dziecko do kolekcjonowania liści, poszukiwania określonych rzeczy czy po prostu się wyszaleć. Spacer jest też świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu z rodziną, dzięki czemu wzmacniamy więź emocjonalną pomiędzy poszczególnymi jej członkami.

  1. Kalambury

Kalambury to znana i lubiana gra również przez dorosłych. Często pojawia się na domówkach czy innych imprezach towarzyskich w gronie znajomych. Zabawa dla dzieci polega na wymyśleniu hasła, które trzeba zaprezentować, nie używając do tego słów. Daną frazę można przedstawić w postaci rysunku lub gestykulując. Kalambury uczą kreatywności oraz umiejętności wyrażania myśli.

  1. Zabawa w berka

Kolejna zabawa dla dzieci, która jest formą aktywności fizycznej. Popularna gra wykorzystuje naturalną sprawność ruchową, rozwija funkcje motoryczne oraz uczy samodyscypliny. Jednak w jej trakcie należy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo, wybierając otwartą przestrzeń bez elementów, które mogą być zagrażające. Niemniej zabawa dla dzieci w berka to świetny sposób na rozładowanie napięć, a także wzmocnienie kondycji i ciała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here