Co prawda sezon na grillowanie trwa raptem kilka miesięcy, to jednak coraz więcej osób szykuje się do zakupu wyposażenia do ogrodu znacznie wcześniej, bo już w okresie jesienno-zimowym. Ładne i trwałe meble ogrodowe to marzenie każdego domownika. Dlatego przed dokonaniem wyboru, warto dokładnie przeanalizować wszystkie wady i zalety, aby podjąć słuszną decyzję. Przedstawiamy, jakie meble ogrodowe kupić, aby spełniały one potrzeby i sprawiły, że każda chwila spędzona na tarasie będzie jak najbardziej przyjemna.

Ogród – strefa relaksu

Ogród kojarzy z miejscem odpoczynku w letni dzień, porannym śniadaniem i kawą, kameralnymi imprezami towarzyskimi, beztroskim czytaniem ulubionej książki czy spędzaniem wolnego czasu wspólnie z rodziną w niedzielne popołudnie. Dla wszystkich domowników stanowi strefę relaksu, w której można oddać się swoim ulubionym czynnościom, złapać głęboki oddech i odpocząć po ciężkim dniu pracy. Dlatego odpowiednio dobrane meble ogrodowe powinny wspierać ten proces, nadając całej przestrzeni styl oraz klasę. Ważna jest również szykowna stylizacja i aranżacja tego miejsca, aby podkreślić funkcje, jakie ma ono spełniać. Ponadto warto przed zakupem wyposażenia określić budżet, jaki chce się przeznaczyć na urządzenie strefy relaksu oraz przedyskutować tę kwestię w rodzinnym gronie. Doradzamy, jakie meble ogrodowe wybrać, które sprawią, że ogród stanie się prawdziwym sanktuarium wypoczynku.

rodzaje mebli ogrodowych
Fot. Pexels.com

Rodzaje mebli ogrodowych

Meble ogrodowe stworzone są z różnych materiałów. Do ich produkcji używane są zazwyczaj metal, aluminium, drewno bądź wyklina. Każdy z nich pełni inne przeznaczenie oraz nadaje różny styl pomieszczeniu. Przed dokonaniem zakupu określonego typu, warto zastanowić się nad stylizacją i aranżacją przestrzeni, a także skonfrontować je z potrzebami wszystkich domowników. Poszczególne rodzaje mebli ogrodowych różnią się nie tylko materiałem, z którego zostały wykonane, ale również ceną. Dlatego ważnym czynnikiem w procesie zakupowym jest oszacowanie wstępnego budżetu, jaki chce się przeznaczyć na umeblowanie tarasu lub otwartego ogrodu.

Meble metalowe

Meble ogrodowe metalowe należą do najtrwalszych i odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Dużym atutem jest brak potrzeby chowania ich wraz z nadejściem jesieni czy zimy. Opady deszczu, śniegu oraz mróz w dużej mierze nie niszczą zewnętrznej powierzchni, dzięki czemu nie wymagają one specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Materiał, z którego są stworzone, pozwala na zachowanie ich w dobrym stanie nawet przez kilka lat. Niestety ich konstrukcja sprawia, że są one dosyć ciężkie i trudne w transporcie. Meble ogrodowe metalowe mają też tę wadę, że szybko się chłodzą oraz nagrzewają, co sprawia, że stają się dość niekomfortowe dla użytkowników. Dlatego w takich sytuacjach warto rozważyć schowanie je w bezpiecznym miejscu w przypadku panujących, skrajnych temperatur. Meble ogrodowe metalowe można kupić nawet za 600 złotych, lecz jeśli zależy nam na dystynkcji, cena może wynosić nawet do 3000 złotych.

rodzaje mebli ogrodowych
Fot. Pexels.com

Meble drewniane

Meble ogrodowe drewniane są tańsze od metalowych oraz zdecydowanie bardziej komfortowe dla użytkowników. Konstrukcja ta jest bardziej przyjemna, co sprawia, że nie wymaga ona stosowania dodatkowych poduszek czy innych dekoracji. Niestety drewno jest znacznie mniej trwałe i odporne na oddziaływanie pogody, dlatego na okres jesienno-zimowy zaleca się chowanie wyposażenia w bezpiecznej strefie lub przykrycie ich folią ochronną. Meble ogrodowe drewniane należy także, co jakiś czas pielęgnować i dokonywać renowacji. Dlatego warto przynajmniej raz roku stosować impregnaty oraz inne środku, które zapewnią blask wyposażenia na dłużej. Cena zestawu mebli jest uzależniona od rodzaju drewna, z jakiego zostały wykonanie. Najtańsze można kupić nawet od 500 złotych, zaś za te z lepszego materiału, który nie wymaga częstej renowacji, będzie trzeba zapłacić nawet 2000-3000 złotych.

Meble wyplecione

Ciekawym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na szykownej i dystyngowanej aranżacji, są meble ogrodowe wyplatane. Tworzone są z różnego rodzaju wykliny, a także z bambusa czy rattanu. Decydując się na ten rodzaj wyposażenia ogrodu, można spotkać się również z inną nazwą – meble technorattanowe. Dają wysoką gwarancję komfortu oraz wytrzymałości. Wystarczy je co kilka lat lakierować tym samym środkiem, który był wykorzystany w produkcji pierwotnej. Ten rodzaj mebli nie jest najdroższy, a ceny porównywalne są do innych typów. Meble technorattanowe możne kupić w przedziale od 700 do 3000 złotych.

Jakie wybrać?

Wybór określonego wyposażenia zawsze jest kwestią indywidualną. Przed zakupem warto przeanalizować potrzeby wszystkich domowników oraz uwzględnić budżet. Wyżej opisane rodzaje mebli ogrodowych odznaczają się różną wytrzymałością oraz odpornością. Warto przede wszystkim za punkt wyjścia wziąć potrzeby i preferencje, co ułatwi dokonanie słusznego wyboru.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here