Zabawa stanowi sporą część dziecięcego świata. To właśnie na tę czynność dziecko przeznacza największą ilość czasu w okresie dzieciństwa. W końcu daje ona przyjemność, a także uczy pociechy poznawać rzeczywistość, aktywizując przy tym wyobraźnię. Poza tym korzystnie wpływa na psychofizyczny rozwój oraz stanowi konstruktywny sposób na spędzenie wolnego czasu. Poznaj 5 ciekawych zabaw, które można przeprowadzić w zaciszu domowym, jak i na świeżym powietrzu.

Zabawy dla dzieci a psychofizyczny rozwój

Zabawy dla dzieci mają wiele aspektów. Przede wszystkim wymiar edukacyjny, który polega na poznawaniu zasad panujących w otaczającej rzeczywistości. Samo ich przyswojenie angażuje procesy mózgowe, dzięki czemu pociechy ćwiczą pamięć oraz logiczne myślenie. Rozwijanie poszczególnych funkcji intelektualnych mogą wspomagać również wszelkiego rodzaju gry planszowe, które są tworzone przez producentów także dla najmłodszych. Zabawy dla dzieci, zwłaszcza ruchowe w formie animacji, układów tanecznych czy zawodów sportowych, mają za zadanie wzmocnić ciało maluchów, a co za tym idzie, zbudować odporność organizmu. Inną korzyścią płynącą z wykorzystywania różnego rodzaju gier jest rozwój kompetencji społecznych, w tym zdolności komunikacyjnych oraz wyrażania własnych myśli. Innym atutem, jaki mają zabawy dla dzieci, jest aktywizacja naturalnych predyspozycji. Poniżej przedstawiamy 5 propozycji, które można wdrożyć w ramach spędzania wspólnie wolnego czasu lub przeprowadzania zorganizowanych zajęć szkolnych.

animacje dla dzieci
Fot. Pexels.com
  1. Raz, dwa, trzy… Baba Jaga patrzy!

Jedna z najbardziej znanych aktywności ruchowych dedykowanych dla najmłodszych. Ta znana zabawa dla dzieci jest świetnym sposobem na spędzenie czasu na świeżym powietrzu w letni dzień. Można też ją przeprowadzić w domu pod warunkiem dostępnego miejsca. Animacja polega na tym, że wybiera się jedną osobę, która wciela się w rolę tytułowej postaci. Następnie, stojąc plecami do reszty uczestników, mówi: „Raz, dwa trzy… Baba Jaga patrzy”, po czym odwraca się w ich stronę, a uczestnicy w tym momencie muszą stać nieruchomo. Osoba, która się poruszy, cofa się o 3 kroki. Wygrywa ten, kto jako pierwszy dotrze do celu. Ta zabawa dla dzieci poprawia ogólną koordynację ruchową z naciskiem na ruchy stabilizacyjne, ćwiczy spostrzegawczość, szybkość i refleks. Do tego jest czynnikiem integrującym grupę. Bardzo dobrze sprawdza się w ramach zajęć wychowania fizycznego dla przedszkolaków czy na półkoloniach.

  1. Kalambury

Kalambury to również popularna animacja, która aktywizuje wyobraźnię oraz umiejętności wyrażania własnych myśli i przekazania informacji, nie używając słów. Zabawa dla dzieci przeznaczona jest zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych, dzięki czemu można w niej uczestniczyć całą rodziną. Zasady są krótkie i klarowne, co nie wymaga od graczy głębszej analizy. W ramach rozgrywki można podzielić się na dwa zespoły. Zabawa dla dzieci polega na wymyśleniu hasła, które osoba z drużyny przeciwnej musi pokazać swojej ekipie bez używania słów. Rozwiązanie zagadki należy zaprezentować, rysując bądź gestykulując. Kalambury to również super rozrywka na wiele okazji, która za każdym razem dostarczy sporo radości.

  1. Mapa skarbów

Kto z nas, jako dziecko, nie marzył o odnalezieniu skarbu ukrytego gdzieś w sekretnym miejscu na bezkresnym morzu lub bezludnej wyspie. Stworzenie mapy, która ma doprowadzić do celu, zawsze wiąże się z niesamowitymi, zapierającymi dech w piersi przygodami. Ta zabawa dla dzieci kojarząca się z beztroskim zapachem dzieciństwa jest nie tylko kreatywna, ale również niezwykle pożyteczna. Dzięki niej angażowane są różne zdolności plastyczne, analityczne i twórcze. W tej aranżacji salon z aneksem kuchennym czy inne, wybrane przez malucha pomieszczenie, może służyć za skrytkę dla drogocennego skarbu, którego za pomocą specjalnie narysowanej mapy uczestnicy muszą znaleźć.

animacje dla dzieci
Fot. Pexels.com
  1. Zabawa przez Sport

Sport jest integralną częścią człowieka. Aktywność fizyczna jest niezwykle ważnym elementem, który wspomaga ogólny rozwój organizmu. Dlatego warto uczyć i przekazywać wiedzę na temat tego, jakie wartości niesie za sobą uprawianie sportu. Zabawy dla dzieci poprzez ruch, nie tylko rozwijają ciało, ale również uczą cierpliwości, wytrwałości oraz dyscypliny. W tym celu można zapisać pociechę na dodatkowe zajęcia sportowe prowadzone w szkole oraz częściej przebywać na świeżym powietrzu, grając w piłkę nożną, badmintona czy inne, zabawy ruchowe.

  1. Gry planszowe

Gry planszowe stały się bardzo popularną formą spędzania czasu wolnego ze znajomymi czy bliskimi. Często goszczą na domówkach czy luźniejszych wieczorach. Producenci zadbali również w tym aspekcie o potrzeby najmłodszych, tworząc gry planszowe dla dzieci. Niedzielne oglądanie telewizji można zastąpić rodzinnymi rozgrywkami dla całej rodziny, które nie tylko aktywizują zdolności intelektualne graczy, ale przede wszystkim są czynnikiem spajającym więzi rodzinne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here