Wiele osób zaczynających swoją przygodę z najszybszym sportem świata staje przed dylematem wyboru swojej pierwszej rakiety do badmintona. W głowie rodzą się pytania i wątpliwości. Jaki model sprzętu będzie odpowiedni na początek? Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze? Jaki koszt zaplanować na tę okazję? Na te wszystkie pytania odpowiedź zawarliśmy w niniejszym artykule. Przeczytaj i ciesz się dobrym swoją pierwszą rakietą do badmintona!

Odpowiedni sprzęt gwarancją postępów!

Badminton jest sportem, który ma szereg prozdrowotnych właściwości. Niestety ten typ aktywności fizycznej nie cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza w naszym kraju. Między innymi dlatego w Internecie można znaleźć mało poradnikowych tekstów, które pomogą w procesie wyboru sprzętu odpowiadającego na potrzeby poszczególnych użytkowników. Niewiele sportowców wie, ale rakiety do badmintona różnią się między sobą pod wieloma względami, np. wagą, poziomem sztywności, balansem czy tworzywem, z jakiego została stworzona rama. Z powodu niskiego zainteresowania tym sportem w Polsce, wybór określonego modelu, dopasowanego do specyfikacji zawodnika, nie jest prosty. Przedstawiamy, jak wybrać rakietę do badmintona, zwłaszcza dla osób początkujących oraz na co należy zwrócić uwagę podczas robienia zakupów.

rakiety do badmintona dla początkujących
Fot. Pexels.com

Rodzaje rakiet do badmintona

Jak już wspomniano, rakiety do badmintona różnią się między sobą poszczególnymi parametrami. Wyróżnia się 3 rodzaje: średnio sztywne, mocno sztywne oraz elastyczne. Każdy z nich preferowany jest dla różnych typów graczy. Przed zdecydowaniem się na wybór określonego modelu, warto przeanalizować swój styl gry oraz poziom zaawansowania.

Rakiety średnio sztywne

Rakiety średnio sztywne preferowane są głównie dla osób początkujących, które dopiero poznają tajniki tej dyscypliny sportu, oswajają się z jej dynamiką, uczą się podstawowych tricków, kroków oraz techniki. Ten model sprzętu zawdzięcza swoje parametry dzięki tworzywu, z którego jest stworzony. Zazwyczaj jest to włókno węglowe, zapewniające wysoką sztywność, odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz wytrzymałość lub grafit. Rakiety średnio sztywne przeznaczone są również dla zawodników, którzy nie mają jeszcze ukształtowanego stylu gry.

Rakiety mocno sztywne

Drugim rodzajem są rakiety mocno sztywne. Polecane są osobom, które uwielbiają ofensywną, szybką i dynamiczną grę. Takie parametry sprzętu pozwalają atakować z dużą siłą oraz w momencie uderzenia nadają lotce odpowiednią rotację i szybkość. Aby umiejętnie posługiwać się tym modelem, należy być zawodnikiem nieco zaprawionym w boju, tak więc rakiety do badmintona o wysokiej sztywności ramy, świetnie będą służyć osobom o zaawansowanym poziomie technicznym.

Rakiety elastyczne

Trzecim, ostatnim rodzajem są rakiety elastyczne. Elastyczność zależy od częstotliwości i ilości drgań podczas uderzenia. Im jest ich więcej, tym większy wskaźnik parametru. Ten model sprzętu będzie idealny dla osób prezentujących defensywny styl gry, atakujących sporadycznie oraz potrafiących długo utrzymać lotkę w grze. Rakiety elastyczne gwarantują dużą precyzję przy zagraniach. Jednak podobnie, jak w przypadku rakiet mocno sztywnych, wyszkolenie techniczne musi być na bardzo dobrym poziomie.

rakiety do badmintona dla początkujących
Fot. Pexels.com

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Odpowiadając na pytanie, jak wybrać rakietę do badmintona, należy wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych, równie istotnych czynników. Ważnym aspektem jest także waga sprzętu. Dla osób początkujących, które nie przyswoiły jeszcze dobrze podstaw techniki, zbyt ciężka rakieta do badmintona może wyrządzić więcej złego niż dobrego, przede wszystkim zwiększa ryzyko kontuzji, zwłaszcza nadgarstka czy stawu barkowego. Mówiąc krótko, im niższa waga, tym lepiej. Odpowiednio dobrane rakiety do badmintona dla początkujących powinny klasyfikować się w zakresie wagowym U4 (80-84 g.) i U5 (75-79 g.), dzięki temu odciążamy nadgarstek i ramię, redukując tym samym ryzyko powstania kontuzji. Ponadto niska waga sprzętu umożliwia lepszą manewrowość, czyli ułatwia operowanie rakietą podczas meczu.

Ważny jest również balans

Ostatnim, ważnym aspektem podczas wyboru rakiety do badmintona jest balans. Jest to środek ciężkości sprzętu, który mierzy się, zaczynając od rączki aż do głowicy. Jego położenie warunkuje siłę uderzenia i manewrowość. Im bliżej rączki, tym lepsze operowanie, natomiast im bliżej głowicy, tym większa siła ataku. Tak więc rakiety do badmintona z balansem na główkę będą lepiej sprawdzać się w grze ofensywnej, zaś te na rączkę, posłużą bardziej osobom, które lubią grę kombinacyjną, dobrze się bronią jak i umiejętnie rozgrywają akcje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here