Zdrowe nawyki żywieniowe mają istotne znaczenie dla lepszego samopoczucia. Żyjąc w nieustannym pośpiechu, stresie i zmęczeniu, w bardzo łatwy sposób można porzucić dobre zwyczaje i zacząć sięgać po produkty spożywcze, które na dłuższą metę mogą okazać się szkodliwe, nie mając do końca świadomości tego. Robiąc zakupy po pracy, nie zawsze zwraca się uwagę na skład danego towaru. Zdrowe odżywianie jest niezmiernie ważne i pomocne w walce z wieloma chorobami. Nie wiesz jak zacząć, aby lepiej zadbać o kondycję organizmu? Poznaj 5 prostych kroków, dzięki którym zmienisz dotychczasową jakość swojego życia.

To coś więcej niż zdrowe produkty spożywcze

Zdrowe nawyki żywieniowe nie sprowadzają się wyłącznie do kupowania produktów spożywczych bogatych w wartości odżywcze lub ekologicznych na bazie naturalnych składników. Oprócz odpowiednio wartościowych posiłków ważna jest również pora ich spożywania, regularność oraz porcjowanie. Zdrowe odżywianie to coś więcej niż korzystanie ze sklepów, które zajmują się tylko sprzedażą biologicznej żywności. To także prowadzenie aktywnego stylu życia, systematyczne uprawianie sportu, spędzanie czasu ze znajomymi oraz wysypianie się. Takie podejście pozwala zerwać z destrukcyjnymi schematami i wprowadzić zdrowe odżywianie do codziennego funkcjonowania.

zdrowe odżywianie
Fot. Pexels.com

Zasada 5 kroków

Z doświadczenia wiadomo, że najtrudniej jest zacząć. Pierwsze kroki bywają toporne, ale są niezmiernie ważne. Ta maksyma obejmuje również zdrowe nawyki żywieniowe. Aby je wypracować potrzeba sporej determinacji, motywacji oraz wytrwałości w postanowieniach. Warto rozpocząć zmianę dotychczasowego sposobu odżywiania się od określenia celów, które będą głównym motorem napędowym naszych działań. Dla jednych może to być zrzucenie uciążliwych kilogramów, a dla innych lepsze samopoczucie. Zdrowe odżywianie to proces, a do jego uruchomienia wystarczy 5 prostych kroków. Poznajcie je!

  1. Jedz regularnie

Zdrowe nawyki żywieniowe, aby stały się w pełni trwałymi schematami, muszą być powtarzane z uporem maniaka. Systematyczność jest kluczem do wypracowania automatyzmu, który sprawi, że stan zdrowia znacznie poprawi się w stosunkowo krótkim czasie od wdrożenia prawidłowego wzorca żywienia. Regularność  ma istotne znaczenie, gdyż w ten sposób przyzwyczaja się organizm do jedzenia posiłków w określonych odstępach czasowych, dzięki czemu czerpie on energię na bieżąco bez konieczności odkładania jej w postaci tkanki tłuszczowej.

  1. Jedz mniejsze porcje

Zdrowe nawyki żywieniowe odnoszą się również do rozmiaru porcji poszczególnych dań. Zbyt duże ilości produktów spożywanych w ramach jednego posiłku zapychają żołądek, co sprzyja odkładaniu się zbędnej tkanki tłuszczowej, a w konsekwencji może prowadzić do chorób układu pokarmowego. Zdrowe odżywianie polega także na dzieleniu porcji na mniejsze, aby zostawić margines dla uczucia sytości, w myśl znanej maksymy: „co za dużo, to niezdrowo”.

zdrowe odżywianie
Fot. Pexels.com
  1. Jedz często

Złota zasada – jedz często, a mniej. Zdrowe nawyki żywieniowe nie odnoszą się jedynie do spożywania produktów bogatych w wartości odżywcze, ale również ważne w całym procesie budowania prawidłowych wzorców odżywiania są regularność oraz częstotliwość. Pomiędzy głównymi posiłkami, czyli śniadaniem, obiadem i kolacją warto jeść pojedyncze produkty, które dostarczą organizmowi dawkę witamin niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Drobne przekąski w postaci owoców, jogurtów naturalnych w znacznym stopniu poprawią stan zdrowia, a co za tym idzie ogólne samopoczucie. Zdrowe nawyki żywieniowe to optymalnie 4-5 posiłków w ciągu dnia.

  1. Spożywaj urozmaicone produkty

Powtarzanie tych samych obiadów w skali tygodnia nie sprawi, że przełożą się one na zdrowe nawyki żywieniowe. Dieta powinna nie tylko dostarczać organizmowi różnorodnych wartości odżywczych, ale również zawierać urozmaicone produkty spożywcze, a co za tym idzie obejmować przygotowanie różnych posiłków z odpowiednim bilansem kalorycznym. Oprócz mięsa, które jest bogatym źródłem białka, są inne rodzaje żywności, dzięki którym można urozmaicić dotychczasowy plan dietetyczny. Zdrowe odżywianie jest skuteczne w momencie, gdy stawiamy na różnorodność, dostarczając w ten sposób możliwe jak najbardziej wartościowych składników.

  1. Pij dużo wody

Zdrowe nawyki żywieniowe dotyczą także ilości płynów, jaką należy dostarczyć organizmowi w ciągu dnia. Sam fakt, że człowiek składa się z około 70% wody, oznacza, że jest ona niezbędna do życia. Przyjmuje się, że w trakcie jednej doby należy wypić średnio 2-3 litry, aczkolwiek zakres ten zmienia się w zależności od trybu życia. W przypadku sportowców ilość płynów, jaką potrzebuje ludzki organizm, wynosi znaczenie więcej, gdyż podczas treningu dochodzi do utraty wody, którą po ćwiczeniach należy uzupełnić. Zdrowe nawyki żywieniowe warto uskutecznić, pijąc szklankę wody zaraz po przebudzeniu w celu pobudzenia metabolizmu do pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here