Finansowa wolność to marzenie każdego. Chcemy mieć dużo pieniędzy, które pozwolą godnie żyć, nie musząc martwić się o to, czy wystarczy nam do kolejnej wypłaty. Żeby osiągnąć ten stan, najczęściej trzeba być specjalistą w danej dziedzinie. Najlepiej usytuowani są przedstawiciele wolnego zawodu, których zarobki znacząco przekraczają wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę. Jak zostać freelancerem? Doradzamy, co należy zrobić, aby móc wykonywać ten rodzaj uzyskiwania dochodów.

Kim jest freelancer?

Freelancer to osoba, która nie jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Innymi słowy, są to ludzie, którzy wykonują wolny zawód, a swoją pracę zazwyczaj rejestrują jako jednoosobowa działalność gospodarcza. Jednak nie jest to jedyna forma rozliczania wynagrodzenia. Przeważnie freelancerzy są specjalistami w takich dziedzinach, jak: programowanie, fotografia, copywriting, księgowość, grafika komputerowa czy tłumacz. Większość z nich podejmuje się pracy zdalnej wykonywanej w dowolnego miejsca, która dla wielu jest bardzo komfortową opcją. Freelancer ma znacznie szersze pole manewru, realizując różnorodne zlecenia od klientów, a co za tym idzie – większe wynagrodzenie.

praca zdalna jako freelancer
Fot. Pexels.com

Jakie są korzyści?

Praca zdalna jako freelancer daje wiele korzyści, które sprawiają, że staje się ona coraz bardziej popularną formą generowania zysków. Głównym atutem jest swoboda wykonywania działań i brak sztywnych norm godzinowych. W przypadku realizowania wolnych zawodów można mówić o zadaniowym czasie pracy, który zależy od stopnia zaawansowania w danej branży. Ponadto inną zaletą jest komfort psychiczny pracy. Freelancer ma swobodę działań, nie odczuwa większej presji, gdyż nikt nie stoi mu nad głową i patrzy na ręce. Dla zleceniodawcy liczy się głównie efekt pracy. Innym powodem, dla którego wiele osób decyduje się na wykonywanie wolnych zawodów, są wysokie zarobki, które znacząco przekraczają średnią krajową.

Co jest ważne w pracy freelancera?

Trzeba powiedzieć to wprost – nie każdy może zostać freelancerem, ponieważ jest to specyficzna, aczkolwiek coraz bardziej popularna, forma wykonywania obowiązków zawodowych, która wymaga przede wszystkim ogromnej samodyscypliny, determinacji i rzetelnej realizacji zlecenia. Nie każdy ma wymienione cechy i nie dla wszystkich praca zdalna bez kontaktu z innymi pracownikami będzie odpowiednia. Taka forma zarobku wymaga również wysoko rozwiniętych umiejętności organizacyjnych oraz zarządzania. Ponadto freelancer zbiera owoce swojej pracy w postaci efektu finalnego, dlatego też odpowiadając na pytanie, jak zostać freelancerem, trzeba być mocno zorientowanym na realizację określonego celu według wytycznych klientów.

Jak zostać freelancerem?

Odpowiadając na pytanie, jak zostać freelancerem, należy rozważyć kilka istotnych czynników, ponieważ, jak już wcześniej wspomniano, wykonywanie wolnych zawodów wiąże się z wysokimi umiejętnościami organizacyjnymi, ogromną determinacją i samodyscypliną. Przed podjęciem decyzji, warto najpierw rozważyć inną, ważną kwestię – czy freelancing jest dla mnie? W tym wypadku przede wszystkim trzeba określić, czy taka forma pracy, jako freelancer, będzie odpowiednia dla moich cech osobowości i stylu funkcjonowania. Sama wizja wysokich zarobków i elastycznego czasu pracy nie wystarczy, aby podjąć słuszną decyzję. Proces decyzyjny musi być przemyślany.

praca zdalna jako freelancer
Fot. Pexels.com

Określenie rodzaju wykonywanego zawodu

Następnym krokiem zmierzającym do tego, jak zostać freelancerem, jest wybór profesji. Tutaj warto zdać się na swoje mocne strony oraz umiejętności. Warto na samym początku skupić się na wdrożeniu w jeden wybrany zawód, aby rozbudować portfolio, zdobyć pierwsze zlecenia oraz rozszerzać wiedzę i doświadczenia. W miarę postępów można pomyśleć o nauce nowych umiejętności, które pozwolą zwiększyć szanse na pozyskanie znacznie większej ilości zleceń od klientów jako freelancer.

Wybór formy rozliczenia wynagrodzenia

Freelancer, tak samo jak w przypadku innych zawodów, ma obowiązek rozliczania się z uzyskanych dochodów. Decydując się na spróbowanie swoich sił w tej formie generowania zysków, należy pomyśleć o sposobie płacenia podatków. Istnieje kilka sposobów, z których korzystają osoby zajmujące się freelancigiem. Najczęściej spotykanym jest założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Ta forma rozliczania się z dochodów jako freelancer jest opłacalna w momencie, kiedy ma się dużo, stałych zleceń, za które pobiera się spore wynagrodzenie. Oczywiście ma też ona swoje minusy, gdyż trzeba odprowadzać podatek do urzędu skarbowego, który rośnie wraz ze wzrostem stażu pracy. Inną, również często spotykaną opcją jest korzystanie z różnych platform internetowych, zrzeszających specjalistów wielu branż. W tym wypadku zakładanie działalności gospodarczej nie jest koniecznie, gdyż za pośrednictwem tego typu stron można w łatwy i wygodny sposób rozliczyć się z wynagrodzenia. Niekiedy podpisywana jest także umowa o dzieło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here