Depresja to jedna z najbardziej powszechnych chorób psychicznych na całym świecie. Miliony ludzi ze wszystkich kontynentów cierpi na zaburzenia depresyjne. Niestety, jest to stan, który u wielu osób kończy się samobójstwem lub nieudaną próbą odebrania sobie życia. Nie da się ukryć, że obecnie jest to globalny problem, który co roku zbiera obfite żniwa. Również w naszym kraju jest to poważne schorzenie, które dotyka sporą część młodszego pokolenia. Przedstawiamy sposoby, które dotyczą tego, jak radzić sobie z depresją.

Depresja to problem globalny

Depresja jest podstępną chorobą, która odbiera chęć do życia. Osoby cierpiące na nią nie widzą sensu istnienia,  brak im sił do działania i często nie dostrzegają innych wyjść z sytuacji, jak skończenie z samym sobą. Pojawiające się myśli samobójcze są przejawem zaawansowanego stadium choroby. Na całym świecie depresja tanowi poważny problem, z którym nie tak łatwo wygrać. Szacuje się, że na zaburzenia depresyjne choruje około 350 milionów ludzi. Wynik ten może być znacznie wyższy, gdyż należy wziąć pod uwagę fakt, że nie każda osoba cierpiąca na depresję zgłasza się po pomoc do specjalistów.

Objawy depresji

Objawy depresji są bardzo charakterystyczne i dotyczą każdej sfery funkcjonowania człowieka. Niestety, są też często lekceważone czy bagatelizowane. Nie zawsze słowa znajomego bądź osoby bliskiej dotyczące chęci odebrania sobie życia mogą brzmieć wiarygodnie, niemniej nigdy nie wolno ich umniejszać. Depresja może być tragiczna w skutkach. Ważna jest świadomość jej zagrożeń. Do podstawowych objawów należą:

  • Utrzymujące się niskie ogólne samopoczucie;
  • Brak sił i motywacji do działań;
  • Ograniczenie kontaktów oraz izolacja społeczna;
  • Niskie poczucie własnej wartości;
  • Porzucenie dotychczasowych zainteresowań;
  • Labilność emocjonalna;
  • Uporczywe myśli samobójcze.
Objawy depresji
Fot. Pexels.com

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Świadomość istniejących problemów w życiu człowieka jest pierwszym, bardzo ważnym krokiem do poradzenia sobie z pewnymi przeszkodami. Sposoby radzenia sobie z depresją powinny zaczynać się na poziomie profilaktyki zdrowia psychicznego. Na tym etapie należy prowadzić działania edukacyjno-informacyjne w szkołach, które mają na celu wzrost świadomości zagrożeń i powagi choroby psychicznej, dostępnych form pomocy oraz naukę identyfikacji objawów depresyjnych. Odpowiednio przeprowadzone zajęcia szkolne pozwolą być wyczulonym na przejawy depresji, co sprzyja wczesnej, skutecznej interwencji kryzysowej.

Jak radzić sobie z depresją?

Sposoby radzenia sobie z depresją obejmują głównie własne, osobowościowe zasoby oraz środowiskowe. Większość z nich opiera się na specjalistycznej pomocy psychologicznej. Ważne w tym aspekcie jest również wsparcie od rodziny, bliskich czy znajomych. Jednak żadne z nich nie będą skuteczne, jeśli osoba cierpiąca na zaburzenia depresyjne będzie tłumić ból i cierpienie.

Specjalistyczna pomoc psychologiczna

Depresja jest chorobą psychiczną, która odbiera ogólną chęć do życia. Pogrążanie się w uporczywych, czarnych myślach może świadczyć o zaawansowanym stadium chorobowym. W większości przypadków leczenie zaburzeń depresyjnych odbywa się w warunkach szpitalnych. Niezbędna jest specjalistyczna pomoc psychologiczna lub psychoterapia, która pozwoli zlokalizować główne źródło problemów. W niektórych przypadkach konieczna może być również wizyta u psychiatry w celu dopasowania odpowiednich leków, których zadaniem jest stymulacja układu nerwowego oraz polepszenie ogólnego samopoczucia.

Objawy depresji
Fot. Pexels.com

Wsparcie rodziny i bliskich

Depresja nie zawsze musi być wyrokiem śmierci. Warto korzystać z różnych form wsparcia psychicznego. Największe oparcie przeważnie można znaleźć wśród rodziny i bliskich. Warto mówić otwarcie o swoich problemach innym, gdyż będąc w rozsypce, nie zawsze można być obiektywnym wobec swojego położenia. Jednak nie zawsze można liczyć na wsparcie od rodziców, zwłaszcza gdy doświadczenia wyniesione z domu rodzinnego mogą być głównym źródłem problemów. Wówczas można zwrócić się o pomoc do innych, bardziej zaufanych osób, które potrafią podejść obiektywnie do sprawy i udzielić wsparcia oraz konkretnych wskazówek.

Zainteresowania i pasje

Objawy depresji wiążą się z ograniczeniem wielu aktywności. Wynika to z braku sił i motywacji do działania. Ważnym czynnikiem, który sprzyja w łagodzeniu przejawów zaburzeń depresyjnych, są pasje oraz zainteresowania. Zajmowanie się czymś, co się lubi robić, nie tylko zwiększa poczucie własnej wartości, ale również dodaje energii do dalszych przedsięwzięć. Skuteczną metodą w walce z depresją okazuje się być sport. Regularna aktywność fizyczna dostarcza sporą dawkę endorfin, co z kolei dobrze wpływa na ogólne samopoczucie. Warto wykorzystać potencjał swoich pasji i zainteresowań w walce z chorobą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here