Mała kuchnia stawia przed domownikami sporo wyzwań w trakcie jej projektowania. Urządzenie tego pomieszczenia wymaga dobrego pomysłu, sumiennej organizacji oraz skrupulatnego zaplanowania. W końcu jest to pomieszczenie, w którym lokatorzy spędzają sporą część czasu w ciągu dnia. Podczas planowania kuchni należy wziąć pod uwagę metraż, układ pomieszczenia oraz wysokość sufitu. Przedstawiamy praktyczne wskazówki oraz przykładowe stylizacje, dotyczące tego, jak urządzić małą kuchnię, aby stała się praktycznym i funkcjonalnym miejscem w mieszkaniu.

Mała kuchnia – ograniczona przestrzeń

Praktyczne urządzanie małej kuchni nie jest prostym zadaniem. Ograniczona przestrzeń zmusza do zastosowania określonych rozwiązań, które będą jednocześnie ekonomiczne i praktyczne. Choć są też plusy takiej sytuacji. Podczas planowania nie trzeba martwić się o zagospodarowanie dostępnego miejsca czy dodatkowe koszty związane z zakupem większej ilości sprzętu i mebli. Niemniej mała kuchnia wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami, gdyż nie można sobie pozwolić na zbytnią nonszalancję i swobodę. Zatem, jak urządzić małą kuchnię, aby była ona funkcjonalna i estetyczna? Poniższe praktyczne wskazówki i rozwiązania pomogą w podjęciu przemyślanej, satysfakcjonującej decyzji.

Urządzanie małej kuchni
Fot. Pexels.com

Postaw na biel

Urządzanie małej kuchni sprawdza się zazwyczaj w bieli. Jasne kolory ścian i podłogi sprawiają, że pomieszczenie optycznie staje się  większe, dzięki czemu zyskuje się poczucie swobody. Decydując się na takie rozwiązanie, należy pamiętać o tym, aby meble kuchenne były dopasowane kolorystycznie do całej reszty, zachowując harmonię całej kompozycji. Mała kuchnia w bieli to skandynawskie połączenie estetyki i nowoczesności, na które decyduje się coraz więcej rodzin.

Litera L – funkcjonalność i bezpieczeństwo

Aranżacja kuchni, biorąc pod uwagę jej wielkość, powinna uwzględniać odpowiednie rozmieszczenie mebli kuchennych w taki sposób, aby korzystanie z nich było komfortowe podczas przygotowania posiłków. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest rozkład w kształcie litery L. Jak sama nazwa wskazuje, meble kuchenne oraz urządzenia gospodarstwa domowego ustawia w taki sposób, aby tworzyły dany symbol. Urządzanie małej kuchni w takim układzie pozostawia jedną ścianę do dyspozycji, którą można zagospodarować, dostawiając stolik przeznaczony do konsumpcji posiłków. Taka konfiguracja sprawdza się zazwyczaj przy wąskim pomieszczeniu, którego mały metraż nie pozwala na wstawianie zbyt dużej ilości urządzeń AGD i dodatkowych akcesoriów. Warto postawić na sprawdzone sposoby gwarantujące funkcjonalność i bezpieczeństwo.

Wyspa z meblami kuchennymi

Urządzanie małej kuchni stawia przed wyborami dotyczącymi odpowiedniego rozmieszczenia poszczególnych mebli i urządzeń gospodarstwa domowego. Innym, również często spotykanym rozwiązaniem jest stworzenie wyspy z meblami kuchennymi i urządzeniami gospodarstwa domowego (najlepiej w zabudowie) pośrodku pomieszczenia. Wówczas zyskuje się więcej przestrzeni dookoła, które można zagospodarować, uzupełniając akcesoriami lub dodatkowymi szafkami stojącymi z blatami. Wyspa z meblami kuchennymi w formie baru jest bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku połączenia aneksu kuchennego z salonem.

Urządzanie małej kuchni
Fot. Pexels.com

Zasada trójkąta roboczego

Mała kuchnia powinna być tworzona na zasadzie trójkąta roboczego, bez względu na dostępny metraż. Reguła odnosi się do rozmieszczenia konkretnych mebli oraz urządzeń AGD w odpowiednich miejscach, z podziałem na 3 główne strefy: przechowywanie zapasów, przygotowywanie i zmywanie oraz gotowanie. Podczas aranżacji małej kuchni ważne jest, aby wymienione obszary składamy się w jeden, harmonijnie współgrający układ. Zaleca się umieszczenie lodówki oraz płyty indukcyjnej lub płyty gazowej po dwóch końcach rozkładu.

Szafki wiszące

Szafki wiszące są dobrym rozwiązaniem dotyczącym tego, jak urządzić kuchnię, aby stała się ona praktycznym pomieszczeniem. Posiadanie niewielkiego metrażu stanowi problem w przypadku przechowywania części rzeczy. Mała kuchni cierpi na niedostatek wolnej przestrzeni również na przyrządy służące do przygotowywania posiłków. Dlatego szafki wiszące są praktycznym rozwiązaniem kłopotów z brakiem miejsca, potrzebnego na składowanie patelni czy garnków.

O czym warto jeszcze pamiętać?

Powyższe, praktyczne sposoby dotyczące tego, jak urządzić kuchnię, gdy ma ona niewielki metraż, nie są wyczerpujące. Pokazują tylko przykładowe aranżacje, które można zastosować, aby pomieszczenie było  zarówno funkcjonalne, jak i ekonomiczne oraz stylowe. Urządzanie małej kuchni powinno być inspirującym doświadczeniem dla wszystkich domowników, zaangażowanych w realizację projektu. Oprócz przedstawionych praktycznych wskazówek należy wziąć jeszcze pod uwagę ilość osób przebywających w mieszkaniu i dostosować wnętrze do potrzeb lokatorów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here