Jednym z niezbędnych składników kociej diety, zwłaszcza w początkowym okresie rozwoju kociąt jest tauryna, czyli specyficzny rodzaj aminokwasu występującego niemal wyłącznie w mięsie, niezbędnego do prawidłowego metabolizmu tłuszczów, procesów termoregulacji i rozwoju organów wewnętrznych. Dlatego każda pełnoporcjowa karma dla kota junior zawiera w swoim składzie odpowiednią dawkę tauryny w łatwej do przyswojenia przez rozwijający się układ pokarmowy małego kota formie.

W czym znajdziemy taurynę?

Ze względu na specyficzne właściwości tauryna syntetyczna jest nieodłącznym składnikiem napojów energetyzujących i różnego rodzaju odżywek stosowanych przez sportowców. W naturalnej formie produkowana jest zarówno przez ludzki, jak i koci organizm, w niewielkich ilościach. Jej głównym źródłem w naturze jest surowe mięso i podroby zwierzęce. Poddawanie mięsa obróbce termicznej, zwłaszcza gotowanie, prowadzi do rozpadu tauryny. Dlatego do karm dla kotów juniorów, które najczęściej są produktami wysoko przetworzonymi, zwykle dodawana jest tauryna syntetyczna, taka sama, jaką stosuje się w napojach energetyzujących. Karma dla kota junior z tauryną zaspokaja potrzeby młodego organizmu w ten związek, w związku z czym nie trzeba podawać już kotu surowych podrobów, indyczego mięsa (duża zawartość tauryny), ryb i owoców morza.

Dlaczego tauryna jest taka ważna?

Tauryna jest aminokwasem biogennym, który odgrywa ważną rolę w procesach metabolizmu tłuszczów i jej niedobór w codziennej diecie kota może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Szczególnie niebezpieczny jest niedobór tauryny w diecie młodych kociąt. Jeśli aminokwasu w codziennych posiłkach będzie niewystarczająca ilość, wówczas kot będzie rozwijał się wolniej, mogą pojawić się problemy ze wzrokiem, powonieniem i sercem. Zwierzę będzie apatyczne i słabe, podatne na infekcje. Dlatego karmy dla kocich juniorów są celowo uzupełniane tauryną syntetyczną, która zastępuje jej naturalną formę występującą w świeżym mięsie, na przykład w zjadanych przez koty myszach. Pełnoporcjowa karma dla kota junior zawiera taurynę w zalecanej ilości, czyli około 500 mg w dziennej porcji pożywienia.

Jeśli nie podajesz młodemu kotu świeżego mięsa, podrobów zwierzęcych, ryb lub owoców morza, wówczas włącz do jego menu pełnoporcjową karmę z tauryną. Wszystkie dobrej jakości karmy dla kotów juniorów zawierają w swoim składzie odpowiednią dawkę łatwej do przyswojenia tauryny naturalnej lub syntetycznej. Dzięki temu organizmy młodych kotów mogą rozwijać się prawidłowo, a ryzyko choroby serca wyraźnie maleje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here