Praca zdalna na własnych zasadach to marzenie wielu osób. Lubimy przecież swobodę działań, niezależność oraz mieć sporo wolnego czasu na rozwój czy spotkania towarzyskie. Pracując jako freelancer, mamy możliwość w pełni decydować o godzinach wykonywania obowiązków, robić coś, co lubimy, a co najważniejsze – sami dla siebie jesteśmy szefem. Dziś przedstawiamy zalety pracy jako freelancer.
Kim jest freelancer?
Najprościej mówiąc freelancer to osoba, która nie jest zatrudniona na etacie na podstawie umowy cywilnoprawnej. Potocznie mówiąc, to pracownik wolnego zawodu, zazwyczaj specjalista w danej dziedzinie, którego formą wykonywania pewnych działań jest praca zdalna, do tego mający możliwość swobodnego zarządzania czasem. Freelancer ceni sobie niezależność, rozwój oraz komfort podczas realizowanych działań. Obowiązki zawodowe mogą być wykonywane z dowolnego miejsca. Może to być własne mieszkanie, kawiarnia czy wygodne pomieszczenie specjalnie wynajęte do tego celu. Zarobki osoby, która pracuje jako freelancer, przeważnie są znacznie wyższe od średniej krajowej oferowanej przez wielu pracodawców. Najpopularniejszymi wolnymi zawodami są: programista, copywriter, księgowy, grafik, tłumacz czy fotograf.
Praca nie dla wszystkich
Freelancer to wymarzony zawód przez wielu osób. Wzrost zainteresowania tą formą wykonywania obowiązków zawodowych nastąpił wraz z rozwojem Internetu, który obecnie jest integralną częścią funkcjonowania człowieka. Jednak nie jest to praca dla wszystkich. Przede wszystkim freelancer, musi mieć wysokie umiejętności organizacyjne, aby móc skutecznie zarządzać pewnymi działaniami. Ponadto należy mieć dużo samodyscypliny i determinacji. Praca zdalna wymaga od ludzi zorientowania na wyniki i maksymalnego skupienia podczas wykonywania powierzonych przez klienta obowiązków, zatem należy być rzetelnym oraz zmotywowanym. Freelancer również musi być przygotowany na pracę przy komputerze, która dla wielu może być monotonna. Odporność na rutynę i schematyczne wykonywanie pewnych operacji także są ważnym czynnikiem, aby wykonywać pracę jako freelancer.
Zalety pracy jako freelancer
Praca jako freelancer ma wiele zalet. Związane są one z elastycznym czasem pracy, swobodą organizacji jej warunków, a także niezależnym działaniem. Przed zdecydowaniem się na taką formę wykonywania różnych płatnych działań należy dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw biorąc pod uwagę swoją osobowość, preferencje i potrzeby. Ważne, aby decyzja była dobrze przemyślana.
Elastyczny czas pracy
Freelancer jest sam dla siebie szefem i z tego tytułu korzysta ze wszystkich, możliwych przywilejów związanych ze swobodnym zarządzaniem czasu przeznaczonego na realizowanie powierzonych działań. Wykonywanie obowiązków zawodowych na etacie zazwyczaj wiąże się z przebywaniem w miejscu zatrudnienia w określonym, sztywnym przedziale godzin. Nie jest to dla wszystkich komfortowa forma pracy, a dla wielu nawet bardzo stresująca. Pracując jako freelancer, sami decydujemy o tym, czy pracujemy w ciągu dnia, czy wieczorową porą. Ważny jest finalny efekt wykonanej pracy.
Większy komfort pracy
Praca na etacie nie zawsze idzie w parze z komfortowymi warunkami zatrudnienia. Jesteśmy ograniczeni czasowo, finansowo i przestrzennie. Z kolei freelancer, będąc sam dla siebie swoim szefem, ma pełną swobodę w podejmowaniu ważnych decyzji, działań oraz wygodne warunki. Przede wszystkim praca zdalna może odbywać się w dowolnym, komfortowym miejscu, które będzie gwarantować ciszę i spokój. Ponadto nie jest się kontrolowanym przez zwierzchnika, który stoi nad głową, patrzy na dłonie i zagania do cięższej pracy, co dla wielu pracowników na etacie może być bardzo stresujące i wyczerpujące psychicznie. Freelancer ma zatem nie tylko wysoki komfort pracy, ale również poczucie bezpieczeństwa.
Wyższe zarobki
Wiele osób, specjalistów w danej dziedzinie rezygnuje z dotychczasowej pracy na etacie i rozpoczyna swoją karierę jako freelancer. Często powodem tego są słabe warunki finansowe w zatrudnionej firmie. Związanie się z pracodawcą umową cywilnoprawną oznacza wiele potrąceń z tytułu podatków, przez co wypłata na konto bankowe jest znacznie uszczuplona. Freelancer jest zazwyczaj dobrym specjalistą w wybranej przez siebie dziedzinie, rzetelnie wykonuje swoją pracę, za co należy się wyższe wynagrodzenie. Przede wszystkim wysokość pensji uzależniona jest od czasu poświęconego na zrealizowanie danego projektu oraz efektu końcowego, a nie od ilości przepracowanych godzin.
Inne zalety
Freelancer, rozpoczynając swoją karierę, może liczyć na różnego rodzaje dotacje i kredyty. Warunek jest jeden – zarejestrowana działalność jednoosobowa. Praca zdalna nie wymaga bezpośredniego kontaktu ze zleceniodawcą, co dla osób ceniących sobie spokój i nieposiadających wysoko rozwiniętych umiejętności społecznych jest ważnym aspektem pracy jako freelancer.