Badminton kojarzy nam się z rekreacyjną grą z przyjaciółmi czy rodziną w parku. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że jest to najszybszy sport na świecie. Dawniej był on wyznacznikiem wysokiego statusu społecznego, gdyż grę w badmintona uprawiali tylko najbardziej zamożni ludzie. Obecnie jest to sport rakietowy dostępny dla każdego, bez względu na wiek, płeć czy stopień zamożności, a jego właściwości prozdrowotne wpływają na dobrą kondycję naszego organizmu.

Badminton – najszybszy sport na świecie!

Mało kto wie, że badminton zyskał miano najszybszego sportu na świecie. Podczas gry prędkość lotki osiąga nawet do 500 km/h! Dla porównania, w innych sportach rakietowych obliczana prędkość wynosi znacznie mniej. Piłka w tenisie ziemnym leci ze średnią prędkością 250 km/h, zaś w stołowym – 180 km/h. Ma to związek z parametrami sprzętowymi. Ich optymalna waga przekłada się na szybkość, jaką uzyskuje lotka w momencie kontaktu z rakietą. Rakieta do badmintona przeciętnie waży w przedziale 85-89 g, a lotka zaledwie 5 g. Nic więc dziwnego, iż podczas wymiany przekraczane są tak duże prędkości. Zatem gra w badmintona to zdecydowanie dobry trening dla twojej szybkości i refleksu.

Główne zalety uprawiania badmintona

Gra w badmintona posiada wiele niedocenianych zalet. Jest to przede wszystkim trening aerobowy, a czasami – anaerobowy o dużej intensywności. Właściwości prozdrowotne badmintona przekładają się na dobrą kondycję i formę. Podczas jednej gry dochodzi do intensywnego spalania tkanki tłuszczowej. Wbrew pozorom jest to bardzo wyczerpujący sport, który wymaga od nas szybkości, wytrzymałości, zwinności i refleksu. Regularna gra w badmintona poprawia ogólną sprawność fizyczną i koordynację ruchową. Dodatkowym atutem tego sportu jest fakt, iż można go uprawiać przez cały rok niezależnie od warunków pogodowych. Badminton jest świetnym sposobem na spędzanie aktywnie wolnego czasu zimową porą. Wystarczy tylko zabrać znajomych, przyjaciół czy rodzinę na halę, wynająć kort oraz sprzęt i cieszyć się grą!

Prozdrowotne właściwości badmintona
Fot. Pexels.com

Graj i chudnij!

Badminton jest świetnym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów. Wystarczy kilkanaście minut treningu, aby złapać niezłą zadyszkę. Dzieje się tak, ponieważ gra w badmintona angażuje wszystkie partie mięśniowe naszego ciała. W trakcie godziny wysiłku można spalić nawet do 500 kcal. Biorąc pod uwagę wiele innych sportów, to właśnie ten sport rakietowy jest jednym z najlepszych sposobów na redukcję tkanki tłuszczowej. Wystarczy tylko spojrzeć na sylwetkę światowych zawodników.

Buduj formę!

Gra w badmintona aktywizuje całe nasze ciało, dzięki czemu regularne treningi poprawią ogólną koordynację ruchową, wydolność, szybkość, wytrzymałość czy refleks. Mechanizm tego sportu przekłada się na niesamowite efekty dla naszego zdrowia i atrakcyjnego wyglądu sylwetki. Badminton rozwija całe ciało, a to wszystko dzięki dynamicznym mechanizmom ruchowym, w których trakcie biorą udział poszczególne partie naszego ciała. Zalety uprawiania badmintona przekładają się na modelowanie mięśni nóg, ramion, brzucha i pośladków.

Prozdrowotne właściwości badmintona
Fot. Unsplash.com

Sport dla każdego!

Zdecydowanym atutem najszybszego sportu na świecie jest jego uniwersalność i przystępność. Grę w badmintona można zacząć uprawiać w każdym wieku. Badminton nie jest przeznaczony wyłącznie dla najmłodszych, a późniejszy moment rozpoczęcia treningów, wcale nie skreśla szansy na osiągnięcie dobrych wyników na arenie ogólnopolskiej.

Wywołuje uśmiech na twarzy!

Zalety uprawiana badmintona odnoszą się również do poprawy ogólnego samopoczucia, dzięki wzmożonej produkcji endorfin podczas wysiłku. Nie ma chyba drugiego, takiego sportu, który na poziomie rekreacyjnym wywołuje tyle uśmiechów i radości, a jak wiemy – śmiech to zdrowie! Badminton daje wiele przyjemności, dostarcza zaciętych rywalizacji, ekscytujących emocji oraz niesamowitych akcji. W rzeczywistości gra w badmintona na poziomie zawodowym to naprawdę wyczerpujący sport rakietowy.

Sposób na aktywnie spędzony czas!

Badminton jest także świetnym sposobem na aktywne spędzenie czasu wolnego z przyjaciółmi czy rodziną. Ponadto stanowi bardzo dobrą alternatywę na uprawianie sportów zimową porą, aby utrzymać dobrą kondycję i formę. Warto nie odpuszczać sobie treningów w zimie, tylko przerzucić się na sport rakietowy, który daje szereg możliwości i korzyści dla zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here