Praca zdalna jest marzeniem wielu Polaków. Taka forma generowania zysków pozwala na swobodne zrządzanie czasem, komfortowe warunki wykonywania obowiązków zawodowych w zaciszu domowym oraz oszczędności z tytułu dojazdów do miejsca zatrudnienia. To tylko część atutów tej dogodnej metody realizowania powierzonych przez pracodawcę zadań. Poznaj zalety pracy zdalnej. 

Praca zdalna odporna na kryzys?

Przez wybuch pandemii koronawirusa wiele przedsiębiorstw straciło możliwość wykonywania swoich usług w dotychczasowy, standardowy sposób. Z pomocą przyszedł Internet, który dał możliwość przeniesienia biznesu do sieci. Obecnie praca zdalna stała się jedyną, rozsądną opcją, gwarantującą ciągłość generowania zysków oraz bezpieczeństwo pracodawcy i pracowników. Punkty gastronomiczne dzięki temu mogą prowadzić zamawianie jedzenia online na dowóz, wszelkie sklepy meblowe działają poprzez e-commerce, czyli sprzedaż internetową, podobnie rzecz się ma z usługami finansowymi. Praca w domu jest odpowiedzią na kryzys i skutecznym sposobem na utrzymanie ciągłości finansowej firmy oraz wynagrodzeń pracowników.

Praca z domu
Fot. Pexels.com

Czym jest praca zdalna?

Jak sama nazwa wskazuje, praca zdalna obejmuje wykonywanie całości bądź części powierzonych obowiązków przez pracownika poza stacjonarnym miejscem zatrudnienia. Obowiązki zawodowe nie muszą być wykonywane koniecznie z własnego mieszkania. Może to być kawiarnia, specjalnie wynajęte do tego pomieszczenie lub inne, ustronne miejsce zapewniające optymalne warunki do realizacji zadań. Jednak dla większości osób, praca w domu staje się najbardziej dogodną opcją, która daje szereg innych możliwości. Popularnie zwany home office pozwala na realizację obowiązków zawodowych bez wychodzenia z mieszkania, a nawet z własnego łóżka. Takie rozwiązanie posiada oczywiście swoje wady, jak i zalety.

Wady pracy zdalnej

Praca przez Internet ma kilka wad, które dla niektórych osób mogą okazać się większą przeszkoda w wykonywaniu obowiązków zawodowych. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że nie każdy lubi pracować z poziomu własnego mieszkania. Zdecydowanym minusem jest brak bezpośredniego kontaktu z innymi pracownikami. Jest to duży problem w przypadku wspólnej realizacji jakiegoś większego projektu, który wymaga pracy zespołowej. Praca w domu wymaga także zorganizowania sobie przestrzeni i optymalnych warunków do jej wykonywania. Zdarzają się przy tym czynniki niezależne od nas, jak, np. hasał na ulicy, głośno grający telewizor u sąsiadów czy szczękające na zewnątrz psy. Nie zawsze miejsce zamieszkania jest przystosowane do realizacji obowiązków zawodowych. Praca zdalna ma także innych, kilka istotnych wad:

  • Mniejsza motywacja do wykonywania obowiązków zawodowych;
  • Domowe rozpraszacze – telewizor, telefon czy radio;
  • Wzajemne przenikanie się życia zawodowego i prywatnego;
  • Duża umiejętność organizacji miejsca pracy i samodyscyplina.
Praca z domu
Fot. Pexels.com

Zalety pracy zdalnej

Praca w domu ma również zalety, których jest znacznie więcej niż wad. Realizacja obowiązków zawodowych z poziomu własnego mieszkania daje wiele możliwości w zakresie swobodnego zarządzania czasem. Do dyspozycji jest w zasadzie cały dzień, aby należycie wykonać powierzone przez pracodawcę zadania. Praca zdalna nie wymaga również bezpośredniego kontaktu z innymi pracownikami, co dla niektórych osób może być znacznie mniej stresujące i bardziej komfortowe. W taki warunkach można mówić raczej o elastycznym czasie pracy. Praca przez Internet nie zawsze musi być wykonywania jedynie z poziomu własnego mieszkania. Można na nią wybrać inne, przyjazne i dogodne miejsce. Praca zdalna ma również wiele, innych zalet, które przemawiają na jej korzyść:

  • Oszczędność czasu związana z brakiem dojazdu do miejsca zatrudnienia;
  • Więcej czasu dla rodziny;
  • Brak biurokratyzacji;
  • Niezależność;
  • Redukcja kosztów związanych z przemieszczaniem się do i po pracy;
  • Mniejsze uczucie presji.

Więcej zalet niż wad

Jak widać, praca zdalna posiada zdecydowanie więcej zalet niż wad, co przemawia na jej korzyść. Jednak, wykonując obowiązki zawodowe z poziomu własnego mieszkania, trzeba zachować ostrożność i mieć bardzo dużo determinacji oraz samodyscypliny. Praca w domu ma swoje plusy i minusy zarówna dla pracownika, jak i pracodawcy. Przed rozpoczęciem home office’u należy odpowiednio zorganizować sobie przestrzeń, której wymaga praca przez Internet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here