Szukanie pracy jest niekiedy procesem żmudny i czasochłonnym. Gdy znajdujemy się w sytuacji podbramkowej, zależy nam na efektywnych i krótkich poszukiwaniach. Jednak nie zawsze udaje nam się znaleźć wymarzoną ofertę pracy, więc w rezultacie godzimy się przyjąć posadę, która nie do końca nam odpowiada. Brzmi znajomo? Z nami dowiesz się, gdzie najlepiej szukać pracy, aby znaleźć ją sprawnie i szybko.

Co należy zrobić przed aplikowaniem?

Przed rozpoczęciem procesu szukania pracy dobrze jest przyjrzeć się swoim kwalifikacjom oraz dokumentom aplikacyjnym. Warto przeanalizować mocne i słabe strony, o które często pracodawca pyta podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Znajomość swoich atutów i słabości, pozwala na zbudowanie poczucia pewności siebie, dzięki czemu szukanie pracy oraz proces rekrutacji na potencjalne stanowisko, nie będą wydawać się takie straszne. Następnie należy wybrać te oferty pracy, które korespondują z naszymi preferencjami, umiejętnościami oraz doświadczeniem, tak, aby móc skupić się na wnikliwych poszukiwaniach w obrębie interesującego nas obszaru. Dzięki temu oszczędzamy czas i energię na szukanie pracy. W momencie składania aplikacji warto również przyjrzeć się swojemu CV pod kątem prawdziwości informacji w nim zawartych.

Internet – skarbnica możliwości!

Gdzie szukać pracy? W sieci! To Internet jest obecnie najpopularniejszym miejscem do szukania ciekawych ofert. Daje on szerokie możliwości wyszukiwania interesujących nas informacji z różnych dziedzin. Jest on prawdziwą skarbnicą danych. W Internecie można znaleźć dosłownie wszystko. Dzięki niemu szukanie pracy staje się łatwiejsze i zdecydowanie płynniejsze. Najlepsze miejsca do poszukiwań to:

  • Media społecznościowe – na Facebooku i innych tego typu portalach społecznościowych istnieje szereg grup dotyczących rozmaitych ogłoszeń o pracę. Warto czasami do nich zaglądać!
  • Portale z ogłoszeniami – najpopularniejszymi portalami w Polsce są: Olx oraz Gumtree. Są to ogólnodostępne serwisy, na których internauci mogą umieszczać ogłoszenia różnego rodzaju. Można w nich natrafić również na ciekawe oferty pracy;
  • Wyszukiwarka ofert pracy – specjalistyczne serwisy, w pełni przeznaczone dla ludzi poszukujących pracę.
Najpopularniejsze miejsca w Internecie do szukania pracy
Fot. Pexels.com

Siła Facebooka i LinkedIn

Wyżej wymienione portale społecznościowe są niezastąpione w procesie szukania pracy. Facebook stał się prawdziwym gigantem, jeśli chodzi o budowanie społeczności. Szacuje się, że użytkowników tego serwisu na całym świecie jest ponad 2,4 mld! Nic więc dziwnego, że wielu pracodawców postanowiło wykorzystać jego potencjał marketingowy i ruszyć z rozszerzaniem swojej działalności w Internecie. Szukanie pracy przez Facebooka jest zdecydowanie bardziej wszechstronne w porównaniu do innych form. W ostatnich latach popularność zyskał również międzynarodowy serwis społecznościowy LinkedIn, który służy do budowania relacji biznesowych. To właśnie poprzez niego wiele firm poszukuje wykwalifikowanych pracowników.

Tablice ogłoszeń

Szukanie pracy zmusza nas do przekopania się przez masę informacji znajdujących się w Internecie. Można ograniczyć te poszukiwania do wybranych miejsc, które są do tego zadania specjalnie przeznaczone. Należą do nich na przykład portale z ogłoszeniami stanowiące odpowiedź na to, gdzie szukać pracy, aby ją znaleźć. Oprócz ofert pracy znajdziemy na nich wiele innych, różnych ogłoszeń sprzedażowych, kupna czy związanych z wynajmowaniem lokalu. Większość osób poszukujących pracy korzysta z Olx, najpopularniejszego portalu z ogłoszeniami. Natrafić można na nim na ciekawe oferty pracy z możliwością złożenia bezpośredniej aplikacji. Innym, działającym o podobny mechanizm miejscem jest wyszukiwarka ofert pracy.

Najpopularniejsze miejsca w Internecie do szukania pracy
Fot. Pexels.com

Wyszukiwarka ofert pracy

Wyszukiwarka ofert pracy to specjalne miejsce, które w pełni przeznaczone jest do poszukiwania nowego zatrudnienia. Można w niej znaleźć propozycje z różnych branż z całej Polski. Przy ogłoszeniach podane są wszystkie, niezbędne informacje dotyczące pracy wraz z proponowanym wynagrodzeniem. Obecnie, na rynku internetowym najpopularniejsza wyszukiwarka ofert pracy to pracuj.pl. Portal ten posiada także ciekawą funkcję, której algorytmy analizują twoje dane, a następnie pokazują twoje szanse zatrudnienia podczas aplikowania na wybrane stanowisko pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here